eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


KUR’AN’DA İNZAL VE TENZİL KAVRAMI
Bu çalışmamızda, Kur’an ayetlerinde yer alan inzal ve tenzil kavramlarının anlamları arasındaki ilişkiye, bu iki kavramın sözlük anlamlarına ve kullanıldıkları ayetlerin ışığında aralarındaki anlam birliği ve anlam farklarıyla ilgili tahlillere yer verilecektir. İnzal ve tenzil sözcüklerinin lügat âlimleri tarafından nasıl anlaşıldığı, özellikle Kur’an ayetlerindeki kullanımları göz önünde bulundurarak, birer kavram olarak ifade ettikleri anlamları üzerinde durulacaktır. Tefsir kaynaklarında, defi ve tedrici anlam bakımından inzal ve tenzil kavramlarına atfedilen özgül ağırlığı tespit etmeye çalışmakla beraber, kullanıldıkları ayetlerdeki konumları itibariyle bu anlamların sabit veya değişken olup olmadıklarına da dikkat edilecektir. Bu bağlamda, bir kısım âlimlerin konuyla ilgili görüşlerine katılıp katılmadığımızı da belirtmiş olacağız.
depakin chrono 300 mg depakin chrono 300 mg depakin chrono


Anahtar Kelimeler
Kur’an, İnzal, Tenzil

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Dergimizin 78. sayısı yayımlanmıştır.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir. 

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri