eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


YAHUDİLİKTE KADINLARIN REGL DÖNEMİ /NİDDAH (וֶסֶת) İLE İLGİLİ HUSUSLAR
Âdet, kız çocuklarının gelişimi esnasında üreme çağına geçiş döneminin bir işaretidir. Bu coğrafi koşullara, iklim şartlarına göre değişiklik arz etmektedir. İlk âdet kanaması olan menarş ile başlayan ve menopoza yani âdet bitimine kadar süren aylık kanamalara verilen addır. Kadının rahminde yer alan yumurtaların döllenmediği taktirde bunların dışarıya atılmasıdır. Yani tüm ergenliğe giren kızların yaşadığı biyolojik, fizyolojik bir olaydır. Kadınlara has bu özel durum dinlerin de ele aldığı bir husus olmuştur. Bu çalışmada incelenecek konu Yahudilikte kadınların regl dönemiyle ilgili hususlarıdır. Kadınların âdet tanımlamaları, süresi, sınırlamaları, âdet kanının ayrımı ve nida olan kadınla cinsel ilişkinin karşılığı bu araştırmada ele alınmıştır. Hemen hemen her toplumda kadının arka planda olması, hassaten âdet görmesine bağlanan bir durum olmuştur. Özellikle birçok eylemlerde bundan dolayı kadına engel konulmuştur. Yahudilikte bu, katı kurallar halinde zikredilmiş, dönemin şartlarına ve bilginlerin yorumuna göre hükümler belirlenmiştir. Nihayetinde kadınların Yahudi şeriatına göre kendi hususi durumlarında düzenlemede bulunduğu anlatılmıştır. Eski dönem bilginlerin Yahudi literatüründe verdiği beyanlar ile günümüzün modern açıklamalarıyla örtüşmediği de gözlenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Yahudilik, Kadın, Âdet Dönemi, Regl, Tecrit.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 2019 yılı 3.sayısı için makale kabulü sona ermiştir. 2019 yılı son sayısı için makale kabulü ise devam etmektedir. 

  Dergimizin 78. sayısı yayımlanmıştır.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir. 

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri