eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


SEGMENTING EWOM ENGAGERS ON ONLINE SOCIAL NETWORKS BASED ON PERSONAL CHARACTERISTICS AND BEHAVIOUR
İnternetin evrimi, tüketicilerin, görüşlerini ve deneyimlerini elektronik kanallar üzerinden yayılan ağızdan ağıza pazarlama (elektronik fısıltı) ile, şirket filtresi olmaksızın, diğer tüketicilere iletmek için seçeneklerini genişletmiştir. Elektronik fısıltının, çok sayıda insana en etkili şekilde yayılabileceği ortamlardan biri de çevrimiçi sosyal ağlardır. Çevrimiçi sosyal ağlar, bu ortama özgü bir karakteristik olan; fısıltı ile gelen bilgiyi gönderen kaynağın güvenilirliği sebebi ile ağızdan ağıza pazarlamanın oluştuğu diğer ortamlardan farklıdır. Bilgi, kişinin kendi rızası ile, irtibat kurduğu kişiler arasına kabul ettiği bir başka kişiden gelmektedir. Bu çalışma ile, sosyal ağlarda elektronik kanallar üzerinden oluşan fısıltının yayılmasına katılan kişilerin, kişisel özellikleri ve sosyal ağ kullanım davranışlarına göre tanımlanması hedeflenmiştir. Bunun için, çevrimiçi anket yöntemi kullanılarak 244 kişilik bir örneklem büyüklüğü elde edilmiştir. Toplanan veri önce faktör analizi kullanılarak boyutlarına indirgenmiştir. Elde edilen boyutlar hiyerarşik ve hiyerarşik olmayan yöntemlerin sırayla kullanıldığı kümeleme analizine sokulmuştur. Analiz sonucunda dört bölüm tanımlanmıştır: viral üreticiler, aktif iletişimciler, ortalama katılımcılar, pasif iletişimciler.

Anahtar Kelimeler
elektronik ağızdan ağıza pazarlama; çevrimiçi sosyal ağlar, kişisel özellikler, bölümlendirme, internette pazarlama

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri