eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


Tersten Yapılandırılmış Öğrenme Yöntemiyle ilgili Türkiye’de Yapılmış Yüksek Lisans ve Doktora Çalışmalarının Bir Analizi
Tersten yapılandırılmış öğrenme (ters yüz öğrenme)son on yılda eğitim alanında görülen en popüler yöntemlerden birisidir. Tersten yapılandırılmış öğrenmenin tarihi 2007 yılına dayanır. Amerika’da iki kimya öğretmeni dersleri çeşitli sebeplerle kaçıran öğrenciler için videolarını kaydedip yayınladılar. Tersten yapılandırılmış öğrenme öğretmen ve öğrencilerin alışılagelmiş sınıf içi ve sınıf dışı rollerini değiştirerek sınıf içi zamanı daha etkin kullanabilmeyi hedefler. Pasif olarak sınıfta yer alan öğrenciler bu yöntemde artık derse aktif katılım sağlarlar. İsminden de anlaşılacağı üzere tersten yapılandırılmış öğrenmede alışılagelmiş olan sınıf içinde öğretmenin konuyu anlattığı sunum kısmı artık dersten önce öğrencilerin videolar üzerinden halledecekleri bir durum halini almıştır. Yani bu yöntemle öğrenciler evde ödev yapacakları yerde öğretmenlerinin ders videolarını izlerler sınıfta ise ödev, daha çok alıştırma, etkinlik gibi daha aktif öğrenme ortamlarında bulunurlar. Bu yöntemin Amerika’da ilk uygulamasında sonra birçok kurum yöntemi eğitim sistemlerine dâhil etmiş ve bu alanla ilgili araştırmalarda da artış başlamıştır. Bu çalışma tersten yapılandırılmış öğrenme yöntemini baz alan Türkiye’ yapılmış yüksek lisans ve doktora çalışmalarının bir analizini yapmayı hedeflemektedir. Çalışmada veri toplama aracı olarak doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu amaçla, Yüksek Öğrenim Kurumu’nun Ulusal tez merkezi veri tabanında yöntemle ilgili bazı anahtar kelimeler taranmıştır. Araştırma sonucunda Türkiye’de bu yöntem ile ilgili 2014- 2019 yılları arasında farklı disiplinlerde yapılmış 57 yüksek lisans, 31 doktora tezine ulaşılmıştır. Çalışmaların büyük bir çoğunluğunun amacının tersten yapılandırılmış yöntemin öğrenci başarıları, tutumları, algıları ve öz yeterlik inançlarına katkısını incelemek olduğu sonucuna varılmıştır. Bazı çalışmalar bu yöntemin öğrencilerin genel becerilerinin yanında 21. Yüzyıl becerilerine katkısını araştırmışlardır. Çalışma sonunda tersten yapılandırılmış öğrenmenin tarih, kimya, sağlık, fen, sosyal, müzik ve yabancı dil öğretimi gibi çok farklı disiplinlerde yapılan tezlerde yer aldığı sonucuna da varılmıştır. Türkiye’deki bu alanlarda yapılan çalışmalar ise en çok yabancı dil öğretimi alanındaki tezlerde kendini göstermiştir.

Anahtar Kelimeler
Tersten Yapılandırılmış Öğrenme, Yüksek Lisans, Doktora, Akademik Çalışma, Tez Çalışmaları.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 86. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 87. sayımız (yaz sayısı) makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri