eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


MÜZİK ÖĞRETMENİ ADAYLARININ ÇOKLU ZEKÂ PROFİLLERİNİN PİYANO VE BİREYSEL ÇALGI DERSİ BAŞARILARI VE BAZI DEĞİŞKENLER AÇISINDAN KARŞILAŞTIRILMASI
Bu çalışmada, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğrencilerinin çoklu zekâ profilleri ile piyano ve bireysel çalgı ders başarıları; cinsiyet ve sınıf değişkenlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Armstrong (1994) tarafından geliştirilmiş, 80 maddelik “Çoklu Zekâ Alanlarını Değerlendirme Ölçeği” kullanılmıştır. Ayrıca ilgili değişkenleri elde etmek için yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Ölçek 106 öğrenciye uygulanmıştır, elde edilen verilerin normal dağılıp dağılmadığını anlamak için Kolmogorov Smirnov testi uygulanmış, çıkan sonuçlar neticesinde veriler normal dağıldığı için çoklu grupların karşılaştırılmasında parametrik testlerden ANOVA, ikili grupların karşılaştırmasında ise Independent Sample-T testi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; kız öğrencilerin, sözel, görsel, müziksel, bedensel, benlik ve doğa zekâsı profillerinin erkek öğrencilere göre daha gelişmiş olduğu; sınıf düzeyi değişkenine göre ise zekâ profilleri arasında hiç bir fark bulunmadığı ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan diğer önemli sonuçlardan bazıları; bireysel çalgı ders notları 60-74 arası olan öğrencilerin sözel zekâ profillerinin, 50-59 arası olan öğrencilerinkine göre daha gelişmiş olduğu; piyano ders notları 0-49 arası notları olan öğrencilerin görsel zekâ profillerinin, 50-74 arası notları olan öğrencilerin görsel zekâ profillerine göre daha gelişmiş olduğu şeklindedir.

Anahtar Kelimeler
Çoklu Zekâ Kuramı, Müzik Eğitimi, Piyano, Bireysel Çalgı, Cinsiyet, Sınıf.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 86. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 87. sayımız (yaz sayısı) makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri