eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ MÜLTECİ ÖĞRENCİLERE YÖNELİK EĞİTİM POLİTİKALARI İLE İLGİLİ EĞİTİMCİ GÖRÜŞLERİ
Mevcut araştırmanın amacı Milli Eğitim Bakanlığının sayıları milyonu bulan mülteci öğrencilerin eğitimine yönelik eğitim politikasını eğitimcilerin görüşleri doğrultusunda değerlendirmek, mülteci öğrencilerin eğitimi sürecinde yaşanan sorunları ve bu soruların çözümüne yönelik öneriler sunabilmektir. Araştırma nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırma Batı Karadeniz Bölgesinde bulunan bir ilde değişik eğitim kurumlarında görevli ve lisansüstü eğitime devam eden yirmi üç eğitimci üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada mülteci öğrencisi bulunan çeşitli eğitim kademelerinde görev yapan katılımcıların yer almasına özen gösterilmiştir. Araştırmanın sonuç ve önerileri; araştırmaya katılan eğitimciler, Milli Eğitim Bakanlığınca mülteci çocuklara yönelik verilen eğitimi insancıl bulmakla beraber, birçok eksikliğinin olduğunu da dile getirmektedirler. Katılımcılara göre, MEB’in mülteci çocuklara yönelik belirgin bir eğitim politikası mevcut değildir. Süreç içerisinde ve süreç devam ederken eksiklikler, sorunlar çıktıkça o problemlere özgü, anlık çözümler üretilmeye çalışılmaktadır. Aradan geçen yedi sekiz yıla rağmen Bakanlığın hala belirgin bir politikaya sahip olmadığı kanaatindedirler. Araştırmaya katılan eğitimciler, mülteci öğrenciler arasında çeteleşmeye doğru bir yönelim olduğuna dikkat çekmektedirler. Bakanlığın mülteci öğrencilerin gelecekleri ile ilgili bir yol haritası belirlemesi gerekmektedir. Ayrıca eğitimciler tarafından, okullarda seviye sınıfları uygulamasına geçilmesi ve bu çocuklara yönelik takviye kurslarının düzenlenmesi gerektiği de önerilmektedir.

Anahtar Kelimeler
Mülteci öğrenciler, örgün eğitim, okullar, eğitim, MEB

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri