eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIFLARDA MÜZİKLE ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ MASALIN DERS BAŞARISI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
Ülkemizde özellikle ilkokul kademesinde öğrenci, öğretmen ve derslik sayısının yetersiz olması ve okulun bulunduğu bölgede ulaşım problemlerinin yaşanması gibi nedenlerle eğitim öğretimin devam edebilmesi için farklı yöntemlere başvurulmaktadır. Bu yöntemlerden biri en az iki sınıfın birleştirilmesiyle eğitim öğretimin tek öğretmen tarafından verildiği birleştirilmiş sınıfların oluşturulmasıdır. Birleştirilmiş sınıflarda birden fazla yaş grubunun aynı ortamda ders görmesi eğitim öğretim sürecinin verimini azaltmakta ve öğrencilerin kalıcı öğrenmelerini engellemektedir. Derslerde verimi artırmak, kalıcı, etkili ve anlamlı öğrenmeler sağlamak, ders anlatımında uygulanan öğretim yöntem ve tekniklerinin işlevselliğiyle ilişkilidir. Bu konuda geleneksel öğretim yöntem ve teknikleri çoğu zaman yetersiz kalmaktadır. Öğrencilerin ilgi ve istekleri doğrultusunda, yapmaktan keyif aldıkları aktivitelerin derslere uyarlanması ile daha aktif katılımın sağlanacağı ve akademik başarının artacağı öngörülmektedir. Tüm bunlardan yola çıkarak kültürel ve toplumsal açıdan en önemli edebi türlerimizden biri olan masallar ders kazanımlarıyla harmanlanarak bütün sözel, görsel, fantastik ögeleriyle bir ders materyali haline getirilmiştir.Anlatımı zenginleştirmek ve daha eğlenceli hale getirmek amacıyla ders konularını kapsayan, masala uygun çocuk şarkıları yazılıp bestelenmiş ve müzikli masallar oluşturulmuştur.Bu araştırmada birleştirilmiş sınıflarda müzikle zenginleştirilmiş masalların ders başarısı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2. 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören 51 öğrenci oluşturmuştur. Bu öğrencilerden 25’i deney, 26’sı kontrol grubunda yer almıştır. Analiz sonuçlarına göre geleneksel yöntem uygulanan gruplarla, şarkılı masalla ders anlatımı yapılan gruplar arasında amaçlanan kazanımların kazandırılması açısından anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür.

Anahtar Kelimeler
Birleştirilmiş Sınıf, Akademik Başarı, Masalla Eğitim, Müzikle Eğitim, Geleneksel Öğretim.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 82. Sayısı (Bahar Sayısı) yayımlanmıştır. 83. sayı için makale kabulü devam etmektedir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri