eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


TOKAT MAHMUT PAŞA CAMİİ HAZİRESİ’NDE BULUNAN MEZAR TAŞLARI
Mezar taşlarının maddi kültür varlıklarımız içerisindeki önemi büyüktür. Üzerlerindeki yazılar, süsleme öğeleri ve formları itibari ile bizlere çok şey anlatmaktadırlar. Tarihi ve sanatsal açıdan birer belge niteliğindeki mezar taşları doğa ve insan tahribatına açık olduklarından ve yeteri kadar korunamadıklarından her geçen gün sayıları hızla azalmaktadır. Mezar taşları ile ilgili yapılan çalışmalar son yıllarda artış göstermiş ve Anadolu’nun farklı bölgelerindeki mezar taşları kayıt altına alınarak belgelenmiştir. Ancak hala çok sayıda mezarlık, hazire veya müzede incelenmesi gereken pek çok mezar taşı bulunmaktadır. Bu çalışmada, yapılan araştırmalara bir yenisini daha eklemek adına Tokat il merkezinde yer alan Mahmut Paşa Camii Haziresi’nde bulunan mezar taşları yer almaktadır. Mahmut Paşa Camii, Tokat il merkezinde Behzat Bulvarı Mahmut Paşa Mahallesi’nde yer almaktadır. Kesin tarihini verebilecek her hangi bir kitabesi mevcut olmayan cami adından yola çıkılarak 17. yüzyıla tarihlendirilmektedir. Caminin güneyinde içinde 17 mezar bulunan bir hazire mevcuttur. Bu mezarların 12’si sanat tarihi açısından önemli mezar taşlarına sahiptir. Geriye kalan 5 mezar ise sanatsal değeri olmayan baş taşlarıyla veya mezar yerini belirleyen taşlarla çevrelendiğinden değerlendirmeye alınmamıştır. Mahmut Paşa Camii Haziresi’nde Bulunan Mezar Taşları konulu bu çalışmada, hazirede bulunan 12 mezara ait baş ve ayak taşları incelenerek, analiz edilip değerlendirilmiş ve dönemi içerisindeki yeri vurgulanmaya çalışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Tokat, Mahmut Paşa Cami, Mezar Taşı, Hazire, Süsleme.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 86. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 87. sayımız (yaz sayısı) makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri