eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


MUVAHHİDLER DEVLETİ’NİN TARİHİ SÜRECİNDE ROTA DEĞİŞİMİ (İDRİS B. YAKUP ME’MUN DÖNEMİ)
Muvahhidler Devleti, Mağrib’te Murâbıtlar Devleti’ne karşı bir başkaldırı hareketi olarak 515/1121’de İbn Tûmert öncülüğünde kurulmuştur. Kendisinden sora yerine geçen Abdulmümin ve oğulları onun yolunu izlemişler, onun ortaya koyduğu ilkelere göre hareket etmeye çalışmışlardır. Bu anlamda her vesile ile ondan övgüyle bahsetmişler, paralarına ve bayraklarına onun adını yazmışlardır. Yine hutbelerinde ona dua etmişler, eğitimde onun kitaplarına yer vermişlerdir. Muvahhidlerin halifeleri onun kabrini ziyaret etmeyi adet haline getirmişler ve ölünce onun yanına defnedilmişlerdir. Muvahhidlerin dokuzuncu devlet başkanı olan Me’mun (624-629/1127-1232), iş başına geçmesinden sonra, devletin sembolü olan İbnTûmert ile ilgili her şeyi silme kararı almış, onun başlattığı ve yine onunla ilgili bütün uygulamaları bidat saymış ve onu lanetlemiştir. Böylece devletin kuruluşundan 110 yıl sonra devrim niteliğindeki kararlarla siyasî olarak devletin rotasını ve kimliğini değiştirmiştir. Bu çalışmada Me’mun’un başa geçme ve bir karşı devrimle İbn Tûmert’in prensiplerini ortadan kaldırması ele alınmıştır

Anahtar Kelimeler
Muvahhidler, İbn Tûmert, karşı devrim, İdris b. Yakup Me’mun, Mağrib, Endülüs

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 82. Sayısı (Bahar Sayısı) yayımlanmıştır. 83. sayı için makale kabulü devam etmektedir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri