eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


EMEK PİYASASI VE EKONOMİK DIŞLANMA: ADIYAMAN İLİNDE SURİYELİ GÖÇMENLER ÖRNEĞİ
Bu çalışmanın amacı, Adıyaman ilinde ikamet eden geçici koruma kapsamında olan Suriyeli göçmenlerin özellikle emek piyasasına erişimleri sürecinde karşılaştıkları kısıtları betimlemektir. Bu amaç kapsamında, nitel araştırma yöntemi olan özel durum yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, çalışma izni (veya muafiyeti) belgesine başvuru prosedürü karmaşıklığının söz konusu Suriyeli göçmenlerin, emek piyasasına erişiminde karşılaştıkları önemli kısıtlamalardan biri olduğunu göstermektedir. Yerel işgücü ile rekabetin kayıt dışı istihdamın oluşmasında önemli bir etken olduğu tespit edilmiştir. Hane halkına destek olmak amacıyla çalışan genç katılımcıların eğitim hayatlarına son verdikleri gözlemlenmiştir. Katılımcıların arasında, kalifikasyonu olan Suriyeli göçmenlerin de genelde niteliklerine uygun olmayan işkollarında istihdam edildikleri gözlemlenmiştir. Bulgular, Suriyeli göçmenlerin ekonomik dışlanmaya maruz kaldıklarını göstermektedir. Kaynakların etkin kullanılması açısından, geçici koruma statüsünde olan Suriyeli göçmenlerin niteliklerinin ve beşerî sermayelerinin belirlenmesine yönelik bir veri tabanı oluşturulması önerilmektedir.

Anahtar Kelimeler
Emek Piyasası, Ekonomik Dışlanma, Suriyeli Göçmenler, Çalışma İzni Belgesi, Nvivo 12.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 89. sayısı (kış sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 90. sayımız için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri