eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı Erişim







Özet


TRT ÇOCUK DERGİSİ’NDE 5. SINIF SOSYAL BİLGİLER DERSİ KAZANIMLARININ İNCELENMESİ
Bu araştırmanın amacı, Türkiye’de yayın hayatına devam eden çocuk dergilerinden olan TRT Çocuk dergisinin içeriğini 5.sınıf sosyal bilgiler dersi öğretim programı kazanımları açısından incelemektir. TRT Çocuk dergisi, Türkiye’nin en çok izlenen çocuk kanalı olan TRT Çocuk kanalıyla ortak yayınlar yapan bir dergidir. Dergi aylık olarak yayınlanmaktadır. Çalışma, nitel araştırma yaklaşımı ile yürütülmüştür. Nitel araştırma desenlerinden doküman incelemesi modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma belgelerini TRT Çocuk dergisinin 2017 yılında yayımlanan tüm sayıları (12 sayı) oluşturmaktadır. Verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, 5.sınıf Sosyal Bilgiler Öğretim Programı’nda yer alan kazanımların TRT Çocuk dergisindeki içeriklerle ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Toplam otuz üç (33) adet 5. sınıf kazanımının on dokuzunun (19) dergilerdeki içeriklerle ilişkili olduğu saptanmıştır. TRT Çocuk dergisindeki yirmi bir (21) içeriğin Birey ve Toplum öğrenme alanındaki kazanımlarla, yetmiş iki (72) kez Kültür ve Miras öğrenme alanındaki kazanımlarla, beş (5) kez İnsanlar Yerler ve Çevreler öğrenme alanındaki kazanımlarla, yirmi (20) kez Bilim Teknoloji ve Toplum öğrenme alanındaki kazanımlarla, on dört (14) kez Üretim Dağıtım ve Tüketim öğrenme alanındaki kazanımlarla, on (10) kez Etkin Vatandaşlık öğrenme alanındaki kazanımlarla, yirmi üç (23) kez Küresel Bağlantılar öğrenme alanındaki kazanımlarla ilişkili olduğu görülmüştür. Toplamda yüz altmış beş (165) içeriğin 5. sınıf kazanımlarıyla ilişkili olduğu tespit edilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Sosyal Bilgiler Eğitimi, TRT, Çocuk Dergisi, Öğretim Programı, Kazanım.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.



Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri