eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


POLİTİKA FAİZLERİNİN BANKA FAİZLERİNE GEÇİŞKENLİĞİ: TÜRKİYE ÖRNEĞİ
Bu çalışmanın amacı resmi fonlama faizleri (TCMB gecelik borç verme (marjinal fonlama) ve haftalık repo faizleri) ve fiili faizler (TCMB ortalama fonlama ve bankalararası para piyasası gecelik faizi) ile bankaların kredi ve mevduat faizleri arasındaki kısa dönemli dinamik ilişkileri ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda söz konusu ilişkiler 2013:01-2018:11 dönemine ait aylık veriler üzerinden genelleştirilmiş momentler metodu ile (GMM) araştırılmıştır. Ulaşılan bulgulara göre, bankaların kredi ve mevduat faizleri, resmi faizlerden ziyade fiili faizlere duyarlılık göstermektedir. Buna karşın, TCMB faizlerinden banka faizlerine kısmi geçiş söz konusudur. Fiili faizlerin etki derecesi kendi içinde değerlendirildiğinde, BİST gecelik piyasa faizinin, ticari kredi ve tüketici kredisi fiyatlamasında, TCMB ortalama fonlama faizinin ise mevduat faizlerinin fiyatlamasında daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, parasal aktarımın büyük ölçüde bankalararası piyasa faizi kısmen de TCMB ortalama fonlama faizi üzerinden işlediğine işaret etmektedir. Ayrıca, bankalar kredi ve mevduat faizlerini belirlerken makroekonomik gelişmelere büyük ölçüde duyarlılık göstermektedir. Buna göre, döviz kuru ve enflasyona dair gelişmeler bankalarca faiz fiyatlamalarında dikkate alınmaktadır. Tarım dışı işsizlik oranı ise kredi faizlerini önemli derecede etkilerken mevduat faizlerini ise etkilememektedir. Son olarak, küresel oynaklık seviyesi kredi faizlerinin zayıf bir belirleyicisidir. Buna karşın, mevduat faizleri küresel oynaklık seviyesine karşı duyarsızdır.

Anahtar Kelimeler
Faiz Geçişkenliği, Para Politikası Faiz Oranları, Piyasa Faizleri, Banka Faizleri, GMM Metodu.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri