eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ MÜZİK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNİN SANAT OKURYAZARLIĞI DÜZEYLERİNİN ve BELİRLİ DEĞİŞKENLERLE İLİŞKİSİNİN İNCELENMESİ
Türkiye’deki müzik bölümü programlarının önemli bir hedefi araştırma yapma konusunda farkındalıkları yüksek ve bilinçli davranan öğrenciler yetiştirmektir. Bu araştırmada, Kırıkkale Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Müzik Bölümü 2020-2021 güz döneminde 1,2,3,4. sınıfta eğitim gören öğrencilerin sanat okuryazarlığı düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma nicel araştırma modellerinden tarama modeli ile yapılmıştır. Veriler Yücetoker (2014) tarafından geliştirilmiş dört değişkenli “Sanat okuryazarlığı ölçeği” yoluyla toplanmıştır. Öncelikle öğrencilerin sanat okuryazarlığı ölçeği skorları tespit edilmiştir. Ardından elde edilen sanat okuryazarlığı düzeyleri ile kitap okuma, sanat kitapları okuma, kütüphanede çalışma durumu ve TYT başarı puanları ile karşılaştırılması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre GSF müzik bölümü öğrencilerinin ortalama sanat okuryazarlık düzeyleri, ortalamanın çok üzerinde çıkmıştır. Kitap okumaktan hoşlananların sanat okuryazarlık düzeylerinin, kitap okumaktan hoşlanmayanlara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sanat kitapları okumaktan hoşlananların, sanat okuryazarlık düzeylerinin, hoşlanmayanlardan daha yüksek olduğu saptanmıştır. Kütüphanede araştırma yapmaktan hoşlananların, sanat okuryazarlık düzeylerinin, hoşlanmayanlardan daha yüksek olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin TYT puanları arttıkça sanat okuryazarlığı ölçek skorunun da arttığı belirlenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Okuryazarlık, Sanat Okuryazarlığı, Güzel Sanatlar Fakültesi, Müzik Bölümü, Müzik Eğitimi.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 89. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 90. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 90. sayımız için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Dergipark Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri