eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


TÜRKÇENİN YABANCI DİL OLARAK ÖĞRETİMİNDE KONUŞMA KULÜPLERİ
Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde anlatma becerileri içerisinde yer alan konuşma becerisi, dilin iletişimsel işlevi açısından önem arz etmektedir. Dinleme becerisiyle beraber günlük hayatta en çok kullanılan dil becerisi olan konuşmanın, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen öğreniciler tarafından doğru ve etkili bir biçimde kullanılması gerekmektedir. Bu gerekliliğin kuramsal temellerine Diller İçin Ortak Başvuru Metni’nden (CEFR) ve Türkiye Maarif Vakfınca hazırlanan Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Programı’ndan (2019) erişmek mümkündür. Konuşma kulüpleri ders dışı zamanlarda öğrenicilerin belirli konular üzerinde karşılıklı konuşması şeklinde hayata geçirilmektedir. Öğrenilmeye çalışılan hedef dilin daha hızlı ve pratik bir beceriye dönüşmesi noktasında konuşma kulüpleri işe koşulmaktadır. Doküman incelemesinin kullanıldığı bu araştırmada Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde konuşma kulüplerinin amaçları, işleyiş biçimleri, etkinlik ve konu önerileri, çıktıları yerli ve yabancı alan yazından hareketle ele alınmıştır. Bu araştırmanın, Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde konuşma kulüpleriyle ilgili bir farkındalık sağlayacağı öngörülmektedir.

Anahtar Kelimeler
Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi, Konuşma Becerisi, Konuşma Kulüpleri, Ders Dışı Etkinlik, Konuşmanın Geliştirilmesi.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 89. sayısı (kış sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 90. sayımız için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri