eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


EKONOMİK ÖZGÜRLÜK İLE LOJİSTİK PERFORMANS BOYUTLARI ARASINDAKİ İLİŞKİNİN DOĞRUSAL OLMAYAN KANONİK KORELASYON İLE ÖLÇÜLMESİ
Ülkelerin ekonomik özgürlük ile lojistik boyutlarının birbirlerini pozitif yönde ilgilendirecek faaliyetler yapması, ülkelerin ekonomik özgürlüklerinin ve lojistik performanslarının gelişmesine neden olmaktadır. Ekonomik özgürlüklerin ve lojistik performansın gelişmesi ise ülkelerin ekonomik yönden iyileşmesine katkıda bulunmaktadır. Bu kapsamda araştırmanın amacı, 2018 yılı için Heritage Kurumu Ekonomik Özgürlük Endeksi ve Lojistik Performans Endeksi raporlarında belirtilen 154 ülkenin ilgili verileri üzerinden ekonomik özgürlük ile lojistik performans boyutları arasındaki ilişkiyi Doğrusal Olmayan Kanonik Korelasyon Analizi ile belirlemektir. Bulgulara göre, ekonomik özgürlüğü olan ülkelerin lojistik dostu, ekonomik özgürlüğü olmayan ülkelerin lojistik dostu olmayan ve ekonomik özgürlük kapsamında çoğunlukla özgür olan ülkelerin ise istikrarlı lojistik performans sağlayan ülkeler olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada ayrıca ekonomik özgürlük açısından orta derecede özgür ve çoğunlukla özgür olan ülkeler ile lojistik performans açısından kısmi performans sergileyen ülkeler ekonomik özgürlük ile lojistik boyutları arasındaki ilişkiye en az katkı sağlayan ülkeler olduğu belirlenmiştir. Dolayısıyla söz konusu boyutlar arasındaki ilişkiye en az katkı sağlayan ülkelerin ekonomik özgürlüklerini ve lojistik performanslarını artırmaları için ekonomik özgürlük ve lojistik performans boyutlarının birbirlerini pozitif yönde tamamlayacak faaliyetler gerçekleştirmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Ekonomik Özgürlük, Lojistik, Heritage Kurumu Ekonomik Özgürlük Endeksi, Lojistik Performans Endeksi, Doğrusal Olmayan Kanonik Korelasyon Analizi.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 89. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 90. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 90. sayımız için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Dergipark Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri