eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


EĞİTSEL OYUNLARDA ÜSTBİLİŞ STRATEJİLERİ(*): BİR LİTERATÜR ARAŞTIRMASI
Eğitsel oyunlarla öğrenme ve öğretim etkinlikleri eğitimsel senaryolarda pek çok engelle karşılaşsa da, eğitsel oyunların eğitimi kısıtlı bir sürede bir adım daha ileriye götürmesi potansiyeli gözardı edilemez. Bugünkü eğitsel oyunlar yansıma ve gerekli becerilerin geliştirilebilmesi için yeterli fırsatı vermemekte ve düşük düzeyde öğrenme çıktıları ile değerlendirilmektedir. Bu yüzden üstbiliş eğitimi ya da eğitsel oyunlarda üstbiliş kullanımı için oyun-temelli araştırmalara gereksinim duyulduğu gözlemlenmiştir. Bilgisayar-temelli üstbiliş stratejilerini içeren araştırma çalışmalarının azlığı ve bu çalışmalarda kesin genellemeden çok bireysel durum çalışmaları şeklinde gerçekleştirildiği için bu alanda genel bir incelemenin gerekli olduğu kanısına varılmıştır. Bu araştırmanın amacı üstbiliş stratejilerinin eğitsel oyunlarda nasıl kullanıldığını ve oyun mekaniklerinin bu stratejileri oyunlara nasıl yerleştirdiğini anlamaktır. Araştırma modeli olarak literatür taramasına göre daha çok güncel konulara odaklı ve belli bir amaca hizmet edecek bir model olan literatür araştırması örnek alınmıştır. Bu modele dayanarak, eğitsel oyunlarda üstbiliş stratejilerinin kullanımını, bu kullanımın kavramsal kökenleri ve bunların öğrenme ve oyun mekaniklerinin tasarımına olan etkilerini irdeleyen bir araştırma yapılmıştır. İncelenen araştırmalar üstbiliş strateji kullanımına göre analiz edildiğinde modelleme, hatırlatma, yansıma ve izleme kategorileri ortaya çıkmıştır. En çok kullanılan üstbiliş stratejileri, yanlış düzeltme, güven geliştirme, yansıma ve problemleştirmedir. Bu bulgulara göre, oyun mekanikleri kullanılarak üstbiliş stratejilerinin nasıl kolaylaştırılacağına ilişkin öneriler ile gelecek araştırmalar için yönlendirmeler geliştirilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Üst Biliş Stratejileri, Eğitsel Oyunlar, Oyun Mekanikleri, Yansıma, Izleme, Modelleme.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 89. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 90. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 90. sayımız için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Dergipark Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri