eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


Matematik Öğretimi Yeterlik İnancı Envanteri (MÖYİE)’nin Türkçeye Uyarlama Çalışması
Matematik öğretiminde öz-yeterlik, öğretmenlerin matematik öğretiminde öz-yeterlik inançlarına ilişkin kişisel inançları ve başkalarına matematik öğretme öz yeterliklerine ilişkin kişisel algıları olarak açıklanabilir. Ayrıca, öğretmenlerin tutumları, inançları ve davranışları öğrencilerin hazırlanmaları ve akademik başarıları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, öğretmenin matematik öğretimine yönelik yeterlik inançlarını incelemek önemlidir ve Türkiye’de öğretmenlerin matematik öğretimi inançlarını belirlemeye yönelik değerlendirme araçlarına ilişkin nicel araştırmalara rastlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı, Matematik Öğretimi Yeterlilik İnanç Envanteri’ni (MÖYİE) Türkçe diline uyarlamaktır. Araştırmanın örneklemini 426 matematik öğretmeni adayı (%54,5 kadın ve %45,5 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan ölçek Enochs, Smith ve Huinker (2000) tarafından matematik öğretimi yeterlik inancını belirlemek için geliştirilmiştir. Dilsel eşdeğerlik çalışması için öncelikle korelasyon katsayısı incelenmiş, ardından geçerlilik ve güvenilirlik analizi yapılmıştır. Türkçe formun uyarlanmasında geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmıştır. Bulgular, ölçeğin yüksek güvenirlik katsayılarının bulunduğunu (Cronbach’s α (.91), McDonald’s ω (.85) ve İki Yarı Testi (r = .83) göstermiştir. Son olarak Türkçeye uyarlanan MÖYİE’nin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu söylenebilir.

Anahtar Kelimeler
Matematik Öğretimi, Öğretim Yeterliği, İnanç, Geçerlilik, Güvenilirlik.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri