eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


Türk Hazırlık Sınıfı Öğrencilerinin Karma Öğrenme Yaklaşımının Uygulaması Sonrasında Özerk Öğrenme Konusunda Görüşleri
Bu araştırmada dil eğitimi ile ilgili iki konu üzerinde durulmuştur: Öğrenen özerkliği ve harmanlanmış öğrenme. Bu araştırmanın amacı, harmanlanmış öğrenme yaklaşımının uygulamasından hemen sonra üniversite düzeyindeki öğrencilerin kendi özerk öğrenmeleri hakkındaki inançlarını incelemektir. Araştırmada ilk önce akademik amaçlar için İngilizce yazma dersi için harmanlanmış öğrenme yaklaşımı oluşturulmuştur. Bu bağlamda, hem ders yönetim sistemindeki etkinlikler hem de çevrimiçi dergi yazımı bu sınıf içi derse eklenmiştir. Veri toplama Aralık 2019'da bir Türk devlet üniversitesinde gerçekleştirilmiştir. Derse kayıtlı 21 öğrenci araştırmaya katılmış ve kendi öğrenimleri, özellikle de özerk dil öğrenimleri hakkındaki görüşlerini soran bir anketi gönüllü olarak doldurmuştur. Öğrencilerden beşi ayrıca yarı yapılandırılmış bir görüşme sürecine katılmayı kabul etmiştir. Her iki araştırma aracından elde edilen verilere göre, Türk hazırlık sınıfı öğrencileri özerk dil öğrenimleri hakkında olumlu görüşlere sahiptirler. Ayrıca, harmanlanmış öğrenme yaklaşımının mevcut dersi öğrenmelerini ve gelecekteki öğrenme ortamları için uyarlanabilir becerilerinin oluşmasını kolaylaştırdığı belirtilmiştir. Son olarak, bu araştırma, ders tasarımcılara, politika yapıcılara ve araştırmacılara, sınıf içi müfredat ve öğrenme çıktısıyla tutarlı harmanlanmış öğrenme ortamı tasarlanması ile ilgili önerilerde bulunulmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Özerk Öğrenme, Harmanlanmış Öğrenme, İnançlar, İngilizce Öğrenme, Akademik Amaçlar İçin İngilizce.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri