eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


HZ. UKKÂŞE TÜRBELERİ İLE İLGİLİ OSMANLI BELGELERİNE YANSIYANLAR
Sahâbi Hz. Peygamberi tanıyıp ona inananları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Hz. Ukkâşe peygamberimizin hemen her seferinde yanında bulunmuş, hayatında cennetle müjdelenmiştir. Önde gelen sahâbilerden biri olan Hz. Ukkâşe, Hz. Ebubekir’in yalancı peygamberlerle mücadele ettiği sırada Necid’de şehit düşmüştür. Bu büyük sahâbinin ismi zamanla Anadolu coğrafyasında Ökkeş olarak anılmaya başlanmış, onun adını taşıyan köyler de kurulmuştur. Osmanlılarda Hz. Ukkâşe’nin soyundan geldiğini iddia edenlere rastlanır. Bahsi geçen sahâbinin birçok yerde türbesi vardır. Bunlardan iki tanesi Osmanlı Devleti sınırları içerisinde olup Gaziantep ve Kudüs’te yer almaktadır. Her iki türbenin de 19. yüzyılda ve 20. yüzyıl başlarında ziyaret edildiği ancak, türbelerin tamiriyle ilgili sorunlar olduğu belgelere yansır. Gaziantep’teki türbenin ve caminin tamirinin yapılması ve türbeye gidiş gelişlerde asayiş sorunlarının çözülmesi gibi problemler vardır. Asayiş sorunlarını çözmek için Durmuşlar adında bir köy inşa edilmişti. Burada türbedar bulunmakla birlikte türbenin bir vakıf hüviyetinde görülmediği anlaşılmaktadır. Kudüs’teki Hz Ukkâşe Türbesi ve Camii’nin tamiri konusu ise yine başka bir sorun olarak belgelere yansır. Ancak vakıf statüsünde olan türbenin geliri olmadığından tamir için gerekli meblağın mahallince karşılanması istenmiştir. Yine türbedarın gelirlerinin vakıfla ilgili olup olmadığına dair anlaşmazlıklar söz konusudur.

Anahtar Kelimeler
Hz. Ukkâşe, Hz. Ukkâşe Türbesi, Keferdiz, Türbedar, Tamir.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri