eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


Yeniköy Surp Asdvadzadzin (Astvazazin) Kompleksi
18. yüzyılda Yeniköy’de başlayan imar faaliyetleri nüfusun etnik kökenine göre şekillenmiştir. Gayrimüslim nüfusun yoğun olduğu Yeniköy’de Rum ve Ermeni cemaatlerine ait kiliseler bulunmaktadır. Bu kiliselerden Meryem Ana’ya ithaf edilen Ermeni Surp Asdvadzadzin Kilisesi ve Kompleksi önemli bir yer tutmaktadır. İlk inşa tarihi 18. Yüzyıl ortalarına tarihlenen kompleks 1834 tarihinde tekrardan inşa edilerek günümüzdeki formunu büyük ölçüde kazanmıştır. Kompleks merkezde bulunan bazilikal planlı tek nefli bir kilisenin etrafında şekillenmiştir. Kilisenin yan taraflarında vaftiz hücresi ile pastaphorion hücresi, arka bahçesinde ise küçük bir mezarlık yer almaktadır. Kilise çevre duvarının girişinde bir sarnıç, ilerisinde vakıf binası ve muhtelif yerlerde çeşmeler bulunmaktadır. Kilisenin kuzeyinde papaz evi, güneyinde ise günümüze büyük bir kısmı gelmeyen Mamigonyan Okulu yerleştirilmiştir. Surp Asdvadzadzin Kompleksi Türk İslam sanatında uygulanan külliye formatının bir gayrimüslim yapı kompleksinde uygulanmasına örnektir. Bölgede oturan cemaatin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düşünülmüş kompleks günümüzde Gregoryen Ermenilerine hizmet etmektedir. Kilise 2005-2006 yıllarında gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları sayesinde günümüzde iyi durumdadır. Son yıllarda Mamigonyan Okulu ve papaz evinin tamiri için çalışmalar yapılmaktadır. Külliye formatıyla benzerlik gösteren Ermeni Surp Asdvadzdzin Kompleksi hakkında yazılmış kaynaklarda özellikle kilise üzerinde durulmuştur. Yazımızda mimari bir bütünlük sergileyen kompleksin kilisesi ve diğer yapıları ayrı başlıklar altında incelenmeye çalışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Boğaziçi, Yeniköy, Ermeni, Kilise, Asdvadzadzin

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri