eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


DUYGUSAL ZEKÂ VE SOSYAL PROBLEM ÇÖZME BECERİSİ ARASINDAKİ İLİŞKİDE GÜNLÜK YARATICILIĞIN ARACI ROLÜ
Bireylerin başarısı, kendi ve başkalarının duygularını anlaması, dengeleyebilmesi ve yönetebilmesine bağlıdır. Çalışanlar günlük yaşamda sosyal problemlerle sık karşılaşırlar, bu problemler karşısında duygularını yöneterek alternatif çözümler üretmek durumunda kalırlar. Bu araştırmanın genel amacı, duygusal zekâ ve öz/ günlük yaratıcılığın sosyal problem çözme becerisi üzerindeki etkisinin incelenmesi ve duygusal zekâ ve sosyal problem çözme becerisi arasındaki ilişkide günlük yaratıcılığın aracı rolünün belirlenmesidir. Araştırma, kesitsel olarak Sağlık Yönetimi Bölümü öğrencilerinin katılımı ile sürdürülmüştür. Veri toplama aracı olarak Sosyal Problem Çözme Becerisi Ölçeği, Kaufman Alanları Yaratıcılık Ölçeği ve Duygusal Zekâ Özellik Ölçeği–Kısa Formu kullanılmıştır. Analizler sonucu duygusal zekâ ve öz/ günlük yaratıcılık ve sosyal problem çözme becerisi arasında anlamlı, orta düzeyde ve pozitif ilişkiler olduğu, duygusal zekâ ile sosyal problem çözme becerisi arasındaki ortaya çıkan ilişkide ise günlük yaratıcılığın aracı etkisi olduğu belirlenmiştir. Bu araştırma, duygusal zekânın öz/ günlük yaratıcılık ve sosyal problem çözme becerisi üzerindeki etkisini belirleme açısından anlamlıdır.

Anahtar Kelimeler
Duygusal Zekâ, Sosyal Problem Çözme Becerisi, Günlük Yaratıcılık, Sağlık Yönetimi, Üniversite Öğrencisi.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri