eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


Türkiye’de Kur’ân-ı Kerîm Öğretim Metodolojisi Üzerine Bir Alan Araştırması
Bu çalışma, Türkiye Müslümanlarının Kur’ân-ı Kerim öğretimine gösterdikleri önemi, onu öğrenme ve ezberleme konusunda çeşitli yöntemlerle adeta yarışırcasına yönelişlerini ortaya koymayı amaçlamakta ve bu yolda oluşan tecrübelerin yaygınlaştırılması, olumlu yansımalarının geliştirilmesi ve güncellenmesi arzusuyla uygulanan metotlara ışık tutmaktadır. Bu çalışmanın konusu olan Türkiye’deki Kur’an öğretimi yapılan kurumlarda uygulanan program ve yöntemlerin araştırılmasında, yapılan anket sonuçlarının pekiştirilmesi ve önemli özelliklerinin tespit edilmesinde tarihsel, deskriptif ve analitik yöntemin yanı sıra karşılaştırma yöntemi takip edilmiştir. Ulaşılan önemli sonuçlardan biri, Türkiye’deki Kur’an kurslarının rolünün ihya edilmesi, uygulanan öğretim yöntemlerinin, küreselleşmeye karşı koyabilmek ve Müslüman kimliği koruyabilmek için çağın gerekleriyle uyumlu biçimde geliştirilmesi için çaba göstermenin zorunluluğudur. Bu çerçevede gerek resmî kurumlarda gerekse bireysel gönüllü çabalar düzeyinde olsun Kur’an kıraati ve ezberleme olgusunun zenginleştirilmesi yolunda yöntemlerin oldukça çeşitlendiği gözlenmiştir. Çalışmanın özgün tarafı akademik araştırmaya konu olmasıdır ki, bu çalışma Katar Üniversitesi tarafından desteklenen “İslam Dünyasında Çağdaş Kur’an Öğretim Yöntemlerinin Katar’daki Kur’an Öğretim Yöntemleriyle Karşılaştırması” başlıklı entegre proje çalışması çerçevesinde yapılan benzer araştırmaların bir devamı mahiyetindedir.

Anahtar Kelimeler
Kur’an, Türkiye, Öğretim, Yöntem, Anket, Kıraat, Ezber.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri