eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


MEVLÂNÂ’NIN YAŞADIĞI VII/XIII. ASIRDA BELH VE KONYA’NIN İLMÎ VE TASAVVUFÎ DURUMUNA GENEL BİR BAKIŞ
Bir insanın yetişmesinde, şahsiyetinin oluşmasında doğup büyüdüğü ve yaşayıp ömür sürdüğü yerlerin önemli etkisi vardır. Mevlânâ’nın doğduğu ve çocukluk yıllarını geçirdiği Belh şehri ile gençlik ve olgunluk yıllarını geçirdiği Konya şehrinin, onun karakteri, düşünce dünyası ve yetişmesi üzerinde önemli etkileri olmuştur. Kökleri Belh’de, dalları ve meyveleri Konya’da oluşan Mevlânâ, VII./XIII. asırda bu iki önemli ilim ve kültür şehrine yaraşır büyük bir âlim ve mutasavvıf konumuna ulaşmıştır. Çok eski bir ilim ve medeniyet merkezi olan Belh şehri, Mevlânâ’nın yaşadığı asırda, bünyesinde varolan zengin tarihî kültürün, İslam kültürü ile kaynaşması sonucu önemini daha da artırmış, devrin en önemli ilim, kültür, sanat, edebiyat ve tasavvuf merkezlerinden biri olmuştur. Mevlânâ’nın hayatının büyük ve önemli bir kısmının geçtiği Konya ise bu dönemde gerek ilim ve hikmete meraklı, aynı zamanda destek veren sultanlar, gerekse birçok âlim, ârif ve ilmî kurumların harmanlandığı bir yer olması hasebiyle Mevlânâ’nın yetişmesinde çok önemli bir etken olmuştur.

Anahtar Kelimeler
Mevlânâ, VII./XIII. Asır, Belh, Konya, İlim, Tasavvuf

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 2019 yılı 3.sayısı için makale kabulü sona ermiştir. 2019 yılı son sayısı için makale kabulü ise devam etmektedir. 

  Dergimizin 78. sayısı yayımlanmıştır.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir. 

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri