eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


DİN EĞİTİMİNDE ALIŞKANLIK BİLİNCİ
İnsan hayatında alışkanlığın yaşanmadığı hemen hemen hiçbir alan yok gibidir. Alışkanlığın insan yaşamında oynadığı etkili, belirleyici ve gizli rolün eğitim açısından analiz edilmesi öğrenci ve öğretmenlere yararlı olabilir. İnsan yaşamından alışkanlıklar çıkarıldığında geriye çok şey kalmaz. İnsani çabalarımızı alışkanlıktan kurtaramadığımıza göre alışkanlığı iyi anlamalı ve onunla iyi geçinmeliyiz. Sonuçta insan karakteri, duygu, düşünce ve davranış olarak alışkanlıklardan oluşur. İnsanın toplumsal yönü de sosyal geleneğin etkisi altındadır. İnsanın alışkanlığa olan eğilimi eğitim açısından göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. İnsanı anlama yollarından biri de onun ikinci tabiatı olarak kabul edilen alışkanlıkları üzerinde durmayı gerektirir. Alışkanlıklar dünyasında en önemli görev eğitime düşmektedir. Kötü alışkanlıklarla mücadelede yetkili kamu kurumlarının bir görevi ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin faaliyet gösterdiği bir alan olabilir. Kötü alışkanlıklar ile mücadelede din eğitimcileri ise gönüllü-istekli üyelerdir. Din eğitimcilerinin bu mücadelede hazırlıklı ve bilinçli olmaları gerekir. Alışkanlığın insan yaşamındaki öneminin fark edilmesi, alışkanlıkların oluşması sırasında yapılacaklar, iyi alışkanlıkların kazanılması çeşitlendirilip sürdürülmesi,kötü alışkanlıklarla mücadele yöntemlerinin bilinmesi din eğitimi açısından önemlidir.

Anahtar Kelimeler
Din Eğitimi, Alışkanlıklar, Alışkanlık Çeşitleri, Kötü Alışkanlıklarla Mücadele,

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri