eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


İngilizce Öğretmen Adaylarının Eğitimsel Teknoloji Kullanımına Karşı Tutumlarının Ölçülmesi
Bu çalışmanın amacı İngilizce öğretmen adaylarının eğitim teknolojilerine karşı tutumlarını cinsiyet ve sınıf açısından incelemektir. 213 öğretmen adayından oluşan katılımcı grubu, eğitim teknolojilerine karşı olan tutumları açısından değerlendirilmiştir. Çalışmanın katılımcıları Hacettepe ve Gazi Üniversitelerinin İngiliz Dili Eğitimi bölümlerinde eğitim gören İngilizce öğretmen adaylarıdır. Veri toplama aracı olarak Coşkun ve Birişçi’nin (2012) geliştirdiği eğitimsel teknolojileri tutum anketi kullanılmıştır. Bu anket öğretmenlerin tutumlarını öğretmen adaylarının eğitim teknolojilerini kullanmaya karşı tutumları, derslerde eğitim teknolojilerini kullanımını destekleme, desteklenmeyen teknoloji kullanımı, teknoloji kullanmamaya karşı tutumlar ve eğitim teknolojilerinin faydaları açısından incelemektedir. Bu çalışmanın sonuçları, İngilizce öğretmen adaylarının teknoloji kullanımına karşı olumlu tutumları olduğunu göstermektedir. Erkek öğretmen adaylarının teknoloji kullanımına karşı daha olumlu tutumlarının oldukları görülmüştür. Sonuç olarak, dördüncü sınıf ve birinci sınıf öğrencileri arasında teknoloji kullanımına karşı istatistiksel farklar olduğu görülmüştür. Öğretmen adaylarının eğitimleri süresince teknolojiye karşı olumlu tutumlar geliştirdikleri öne sürülmüştür.

Anahtar Kelimeler
Eğitimsel Teknoloji, İngilizce Öğretmen Adayları.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 89. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 90. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 90. sayımız için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Dergipark Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri