eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


Hizmet Öncesi Eğitimde Yansıtmalı Eğitim Deneyiminin Öğretmenlik Uygulamasına Etkisi
Bu çalışma öğretmen adaylarının yansıtmalı öğretmenlik uygulamasına yönelik algılarını geliştirmeyi hedeflemiştir. Hizmet öncesi öğretmen adaylarının alanlarında nasıl uygulayacaklarını öğrendiklerinde yansıtmalı öğretmenliği alışkanlık haline getirdikleri varsayılmaktadır. Bu nedenle çalışma, İngilizce öğretmen adaylarının yansıtmalı öğretmenliği kendi alanlarında ne kadar başarılı uyguladıklarını ve yansıtmalı öğretmenliğin ne kadar yararlı olduğunu araştırmaktadır. Çalışma bir devlet üniversitesinde İngilizce Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 30 öğretmen adaylarıyla yürütülmüştür. Katılımcılardan akademik yılın bir dönemi boyunca alan uygulamasındansonra yansıtmalı öğretmenlikle ilgili rapor göndermeleri ve akran gözlem formlarını doldurmaları istenmiştir. Veriler, Odeh, Kurt and Atamtürk (2010) tarafından hazırlanan bir anket aracıyla toplanmıştır. Anket, katılımcıların haftalık yazdıkları yansıtmalı öğretmenlik uygulamasına yönelik raporları ve akran gözlem raporlarını değerlendirmesine rehberlik etmektedir. Çalışma, öğretmen adaylarının ‘sınıf içi uygulama sırasında yansıtma’ ya da ‘uygulama sonrası yansıtma’ yapabilme eğilimlerini göstermektedir. Veri analizi, katılımcıların ankette yer alan maddelerdeki eylemleri yapabilme sıklıklarını ortaya koymuştur. Çalışma sonuçları öğretmen adaylarının sınıf içi uygulaması sırasında karşılaştıkları durumlarla ilgili karar vermede zorlandıklarını göstermektedir. Fakat, etkili bir şekilde yönlendirildiklerinde, katılımcıların ders sonrası öğretmenlik uygulamasıyla ilgili yansıtma yapabildiklerini ve sınıf içi performanslarını değerlendirebildiklerini göstermektedir.

Anahtar Kelimeler
Yansıtma, Sınıf-İçi-Yansıtma, Ders Sonrası Yansıtma, HizmetÖncesi Yabancı Dil Öğretmenleri, Staj.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 89. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 90. sayısı (bahar sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 90. sayımız için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Dergipark Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri