eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


ARAPÇA SÖZLÜKLERDE ARAPÇA SÖZLÜKLERDE ( خ ل ق ) H-L-K KÖKÜ TÜREVLERİ VE VERİLEN KUR'AN AYETİ ÖRNEKLERİNİN MUKAYESESİ
Bu çalışmanın amacı sözlüklerde geçen bir kelimenin Kur'an'da ne kadarının kulldığını bir örnekle tesbit etmektir. " خلق " h-l-k kökü ve bundan türeyen kelimelerin Arapça sözlüklerde hangi manalara geldiği ve dilbilimcilerin Kur'an'da yer alan bu kelimelere hangi yorumları yaptıkları bu makalemizin konusunu oluşturmaktadır. Böylece sözlüklerde Kur’ân-ı Kerîm’deki bir köke ait hangi kelimelerin yer aldığı ve hangi anlamlarda kullanıldığı ortaya çıkacaktır. " خلق " H-l-k kökünden türeyen kelimeler Kur’ân-ı Kerîm’de 261 yerde geçer. Araştırmalarımız neticesinde bu kökten türeyen yedi fiilden yalnızca birinin, yirmi beş isimden ise sadece yedisinin Kur’ân-ı Kerîm’de yer aldığını tesbit ettik. Bu makale bu sahayı yeni tanıyanlara Kur’ân-ı Kerîm ile Arapça sözlükler arasında nasıl bir bağlantı olduğu bilgisini de saa nasıl bir bağlantı olduğu bilgisini de sağlayacaktır. Ayrıca çok meşhur ve bilinen bir kelimenin ne Ayrıca çok meşhur ve bilinen bir kelimenin ne kadar farklı anlamları olabileceğini de göstermektedir.

Anahtar Kelimeler
Yaratma, Takdir, Uydurma, Yalan, Kur'an.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 2019 yılı 3.sayısı için makale kabulü sona ermiştir. 2019 yılı son sayısı için makale kabulü ise devam etmektedir. 

  Dergimizin 78. sayısı yayımlanmıştır.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir. 

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri