eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


İSLAM HUKUKÇULARININ ŞEHÎDLERİN YIKANMASI VE ÜZERLERİNE NAMAZ KILINMASIYLA İLGİLİ FARKLI YAKLAŞIMLARI
stisnai görüşler bir tarafa şehide dünyevi hükümler açsısından farklı bir uygulama yapılacağı konusunda ittifaka yakın bir durum söz konusudur. Bu farklılık da şehidin yıkanması ve üzerine namaz kılınması konularında oraya çıkmaktadır. Aslında şehide dünyevi hükümler açısından farklı uygulamayı kabul edenler arasında belirli şartları taşıyan şehidin yıkanmayacağı konusunda ittifak bulunmaktadır. Şehîd üzerine namaz konusunda ise görüş ayrılıkları bulunmaktadır. Ekoller düzeyinde şehîd üzerine namaz kılınması gerektiği görüşünde olanlar Hanefilerdir. Diğer üç mezhebin görüşü ise şehîd üzerine namaz kılınmayacağı olsa da Ahmed b. Hanbel’den kılınmasının müstehab olduğu görüşü de bulunmaktadır. Yine Şafii mezhebi içinde de belli şartlarla kılınabileceği yönünde görüşler bulunmaktadır. Mezheblerin bahsedilen görüşlerine ulaşmasında tearuz halinde olan nasların ve bu tearuzu gidermede onların farklı yaklaşımlarının etkili olduğu söylenebilir

Anahtar Kelimeler
Şehid, Tearuz, Tercih, Namaz, Yıkama.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 2019 yılı 4.sayısı (80. sayı) için makale kabulü sona ermiştir.

  Dergimizin 79. sayısı yayımlanmıştır.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri