eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


CEMAL REŞİT REY’İN MÜZİKAL TARİHİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ
Kaynak tarama modeli ile yapılan bu çalışmada Türk Beş’leri arasında yer alan Cumhuriyet tarihinin ilk kuşak bestecilerinden, İstanbul Şehir Orkestrası’nın kurucusu, klasik müzik alanında çok büyük öneme sahip olan Türk bestecisi Cemal Reşit Rey’in müzik sanatına katkıları ve müzikalleri ele alınmaktadır. Çeşitli kaynaklara göre müzikal terimi, kendine özgü, müzik ve dans ve oyunculuk öğelerinin olaylarla bütünleştiği oyun ya da film olarak bahsedilmektedir. Müzikallerde söylenen şarkıların operadaki söylenen şarkılara göre daha hafif bir armonik yapısına sahip olması ve şarkı söyleme tekniğinin halka daha kolay benimsetmesi gibi özellikler düşünüldüğünde müzikaller klasik müzik ile popüler müziğin arasında bir köprü oluşturmuştur. Bütün bu özellikler sonucunda Dünya bestecileri çok sayıda müzikaller bestelemiştir. Ülkemizde ise müzikal türünde en çarpıcı örnekler Cemal Reşit Rey’in bestelerinde görülmektedir. Alanyazın taraması sonucunda bu çalışmanın amacı Cemal Reşit Rey’in müzikallerini tanıtmak ve Türk müzikallerinin Türk müziği türleri arasındaki önemini belirlemektir. Ayrıca bu çalışma Türk Beşlerinden Cemal Reşit Rey’in hayatını ve eserlerini tanıtarak bundan sonraki Türk bestecileri hakkında yapılacak olan çalışmalara ışık tutacağından önemli olduğu düşünülmektedir.

Anahtar Kelimeler
Cemal Reşit Rey, Türk Müzikalleri, Müzikal Tiyatro, Müzik Türleri, Müzikal Terimi.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri