eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


YAŞANILAN ÇEVRENİN GÖRSEL KÜLTÜRÜ İLE İLGİLİ ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ
Bu araştırmada, Resim-İş Eğitimi alan öğretmen adaylarının aldıkları eğitim deneyimlerinden yola çıkarak yaşadıkları şehirle ilgili görsel kültür açısından gözlemlerinin değerlendirmesi yapılmıştır. Araştırma Ömer Halisdemir (Niğde) Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Öğretmen adaylarının görüşleriyle sınırlıdır. 2014-2015 eğitim öğretim dönemini kapsayan sanat eğitimi almış, görsel kültür bilincinin oluştuğu düşünülen 4. sınıf öğrencilerinden oluşan, 25 kişi çalışma grubunu oluşturmaktadır. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden durum değerlendirmesi araştırmasıdır. Açık uçlu sorulardan oluşan bir görüşme formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi yapılarak tema ve kodlarına göre sınıflandırılarak tablo haline dönüştürülmüştür. Sonuç olarak; estetik duyarlılığa sahip öğrencilerin bakış açısı ile olumlu ve olumsuz görsel kültür örnekleri belirlenerek, olumsuz olduğunu düşündükleri unsurların düzeltilmesi için yapılabilecekler öneri olarak sunulmuştur.

Anahtar Kelimeler
Görsel Kültür, Sanat, Estetik, Eğitim, Kültür.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Dergimizin 77. sayısı yayındadır.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir. 

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri