eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


İRTİCÂL VE MECÂZ YÖNTEMLERİYLE ARAPÇADA KAVRAM OLUŞTURMA
Dilin ne denli önemli olduğunu filoloji alanında ortaya konan araştırmalardan çıkartabiliriz. Çünkü dil her zaman ve her yerde kültürün ayrılmaz bir parçası ve en önemli öğesi olarak kendi değerini korumuştur. Dilin içine giren yeni kavramların ve yabancı kelimelerin yerli karşılıklarının bulunması konusunda ise çeşitli yollara başvurulmuştur.Çünkü kavramlar toplumların yaşayış tarzlarına, kültürlerine, beşeri tecrübelerine ve beklentilerine göre zaman içinde çeşitlenmekte ve buna bağlı olarak da dilin kavram boyutu genişlemektedir. Arapçanın da bu alanda zengin bir işleve sahip olduğu görülmektedir. Zira iştikâk, ta‘rîb, naht, irticâl ve mecâz gibi birçok kavram oluşturma yöntemlerinin var olduğu gerek klasik gerekse çağdaş dilbilimciler tarafından sıklıkla dile getirilmiştir. Biz de bu makalede söz konusu yöntemler arasında önemli gördüğümüz İrticâl ve Mecâz yöntemleri üzerinde durmaya çalıştık.

Anahtar Kelimeler
Arap Dili, Kavram Oluşturma, Terim Türetme, İrticâl, Mecâz.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Dergimizin 73 ve 74. sayıları için makale kabulü son tarihi 20.03.2018'dir.

  EKEV Akademi Dergisi 72. sayısı yayındadır.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ.

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri