eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


TÜRKİYE’DE DEĞERLERİN TESPİTİNE YÖNELİK YAPILMIŞ YÜKSEK LİSANS TEZLERİ ÜZERİNE BİR İÇERİK ANALİZİ
Bu araştırmanın amacı Türkiye’de değerlerin tespitine yönelik yapılmış yüksek lisans tezlerinin incelenmesidir. Araştırmada betimsel içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini Türkiye’de çeşitli eserler üzerinde değerleri tespit etmek amacıyla hazırlanmış bütün yüksek lisans tezleri oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilmiş YÖK ulusal Tez Merkezi’nde erişime açık 116 yüksek lisans tezi oluşturmaktadır. Tezler, araştırmacılar tarafından tek tek incelenmiş ve araştırma soruları doğrultusunda tablolaştırılmıştır. Verilerin analizi için frekans, yüzde ve grafikle gösterim kullanılmıştır. Araştırma sonucunda incelenen tezlerin çoğunlukla Atatürk Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi tarafından kabul edildiği ve bu tezlerin en fazla Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalında hazırlandığı tespit edilmiştir. 2014-2015 yılları arasında değer tespitine yönelik çalışmalar büyük bir hız kazanmış ve tezlerin hazırlandığı alanlarda çok farklı eserler üzerinde çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Sıklıkla üzerinde çalışılan eserlerin ders kitapları ile 100 Temel Eser olduğu ortaya çıkmıştır.

Anahtar Kelimeler
Değer, Değerler Eğitimi, Lisansüstü, Tez, İçerik Analizi.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Dergimizin 73 ve 74. sayıları için makale kabulü son tarihi 20.03.2018'dir.

  EKEV Akademi Dergisi 72. sayısı yayındadır.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ.

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri