eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


OKUL ÖNCESİ ÇOCUK KİTAPLARINDA İLETİ PROBLEMİ: LEYLA FONTEN’DEN ÖYKÜLER SERİSİ
Tülin Kozikoğlu’nun eserlerinin olumsuz iletiler açısından incelendiği çalışma doküman analizi deseniyle yapılmıştır. Çalışmada Tülin Kozikoğlu tarafından kaleme alınan Leyla Fonten’den öyküler serisinde yer alan 9 kitap, araştırmacıların ve okul öncesi öğretmenliği ana bilim dalında öğrenim gören öğrencilerin tespitleriyle incelenmiştir. Çalışma için veri oluşturmak amacıyla Tülin Kozikoğlu’nun kitapları araştırmacılar tarafından okunmuş, metinlerde ve görsellerde tespit edilen ileti problemleri tartışılarak not edilmiştir. Yine bu kitaplar belirlenen okul öncesi öğretmeni adaylarına dört farklı zaman diliminde üçer kez tekrar edilerek okunmuş, öğretmen adaylarından şayet varsa kitaplarda tespit edebildikleri olumsuz iletileri gerekçeleriyle birlikte yazmaları istenmiştir. Çalışma için elde edilen veriler iki şekilde analiz edilmiştir. Öncelikle araştırmacılar tarafından kitaplarla ilgili yapılan tespitler betimsel analize tabi tutulmuş, sonrasında ise belirlenebilen olumsuz iletiler kendi içinde gruplandırılmaya çalışılmıştır. Aynı şekilde öğretmen adaylarından elde edilen veriler de ilk aşamada kitap başlıkları ile ilişkilendirilmiş, sonrasında ise benzer tespitler bir araya getirilerek içerik analizi yapılmıştır. Çalışma sonucunda Tülin Kozikoğlu’nun Leyla Fonten’den Öyküler serisinde pek çok olumsuz iletinin olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada, seride bahsedilen duygularla ilgili verilen iletilerin net olmadığı, inatçılık ve öfke gibi abartılı duyguların olumlandığı, kullanılan kavramlarla ilgili yanılgıların yaşandığı, bazı sorunların derinlemesine irdelenmediği,çözüm önerilerinin sunulmadığı ve arkadaşlık ilişkilerinin güven temelli kurulmadığı gibi ileti problemlerinin olduğu görülmüştür.

Anahtar Kelimeler
Tülin Kozikoğlu, Leyla Fonten Serisi, Kurgusal Metin, Çocuk Edebiyatı, İleti.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 80. sayısı yayımlanmıştır.

  Dergimizin 2020 yılı ilk sayısı için makale gönderimi için son tarih 12.01.2020'dir. Bu tarihten sonra gönderilen makaleler bahar sayısına hazırlanacaktır. 

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri