eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


MORAL SERMAYEYE İLİŞKİN KAVRAM ANALİZİ
Son yıllarda açık birer sistem olarak toplumun vazgeçilmez bir parçası olan eğitim örgütlerinde örgütsel etkililiği artıracak yollar aranmakta, bunun için ekonomik olmayan sermaye türlerine ilgi her geçen gün artmaktadır. Bourdieu’nun sermayeler üzerindeki çalışmalarıyla gündeme gelen Sosyal ve Kültürel Sermaye türlerine zamanla yenileri eklenmiş, Entelektüel Sermaye ve Pozitif Psikolojik Sermaye gibi alanlarda da araştırmalar yapılmıştır. Ekonomik olmayan sermaye türlerinden biri de Moral Sermayedir. Kısaca ahlaki kuralları kullanarak insanların iyi ile kötüyü ayırt edebilmelerini sağlamayı hedefleyen bir sermaye türü olan Moral Sermaye hoşgörü, merhamet, sadakat, affetme, barış, kardeşlik, adalet, dürüstlük gibi moral değerlerin hâkim kılındığı okulların oluşturulmasında kritik önem taşımaktadır. Literatür tarama yöntemi kullanılarak hazırlanan bu araştırma ile Moral Sermayenin oluşumu, kapsamı, geçirdiği tarihsel süreç ve eğitim örgütleri için öneminin açıklanması amaçlanmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Moral Sermaye, Moral Kültür, Eğitim, Örgüt, Yönetim.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 2019 yılı 3.sayısı için makale kabulü sona ermiştir. 2019 yılı son sayısı için makale kabulü ise devam etmektedir. 

  Dergimizin 78. sayısı yayımlanmıştır.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir. 

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri