eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


TÜRK BASININDAKİ YANSIMALARA GÖRE SERBEST CUMHURİYET FIRKASI VE 1930 YEREL SEÇİMLERİ
Türk siyasi hayatında Terakkiperver Cumhuriyet Fırkasından sonra kurulan bir diğer muhalefet partisi Serbest Cumhuriyet Fırkası (SCF) olmuştur. SCF, Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Paşa’nın telkinleriyle, Fethi (Okyar) Bey tarafından 12 Ağustos 1930 tarihinde kurulmuştur. Yeni fırkanın kurulmasında ülke içinde siyasi ve ekonomik açıdan yaşanmakta olan gelişmeler kadar dış faktörler de etkili olmuştur. Ülke çapında kısa sürede büyük destek gören ve liberal bir program ile yola çıkan SCF, Cumhuriyet Halk Fırkasından istifa eden milletvekilleri ile Meclis’te temsil edilmeye başlamıştır. Fethi Bey’in Gümüşhane’de yapılan milletvekili seçimini kazanması ve kendisinin de TBMM’de yer alması ile birlikte SCF görüşlerini çok daha etkili savunmaya başlayabilmiştir. SCF siyasi arenada kaldığı süre zarfında başta Yarın ve Son Posta olmak üzere Hizmet, Yeni Asır ve Serbest Cumhuriyet isimli gazeteler tarafından desteklenmiştir. Dönemin Cumhuriyet, Hâkimiyeti Milliye, Vakit, Milliyet, Akşam gibi gazeteleri ise iktidar yanlısı haberler ile büyük ölçüde SCF’nin karşısında yer almıştır. SCF’nin kuruluş aşamasını tamamlayıp 1930 yılında yapılan yerel seçimlere katılma kararı alması ve faaliyetlerini buna göre planlaması basının partiye olan dikkatini artırmıştır. Üstelik bu seçimlerde kadınların belediye encümen adayı olma ve oy verme hakkını ilk defa kullanacak olmaları seçimlere başka bir önem katmıştır. Bu nedenle araştırmamızda yerel ve ulusal basında ilgi konusu olan 1930 yerel seçimlerine giden süreç ve seçimler sonrası yaşanan gelişmeler anlatılmaya çalışılmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Serbest Cumhuriyet Fırkası, Basın, 1930, Yerel Seçim, Demokrasi.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri