eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


ÖMER b. EBİ REBİA’DAN NEDİM’E UZANAN GELENEK VEYA NEDİM’İN AŞK ANLAYIŞININ KAYNAĞI
Klasik şiirimizde, aşk ve sevgili konu olunca ilk akla gelen isim Nedim olur. Nedim bu duyguları rahat ve çekinmeden ifade etmiş, şuh bir şekilde dile getirilmiştir. O güzellere ilgi duymuş, çok sevgili edinmiş, aşk ve sevgi hislerini terennüm etmiş, maddi aşkı dillendirmiştir. Bu ve buna benzer duygular Nedim’den asırlar önce söylenmiştir. Yani Nedim’in şiirlerinde görülen aşk ve sevgiliye ait duygularının temelinde Hadari şiirinin felsefesi vardır. Bu felsefenin temelini de Ömer b. Ebi Rebia atmıştır. Emeviler döneminde ortaya konulan bu duygular, I. ve II. Abbasi döneminde doruk noktaya ulaşmış, klasik şiir türlerinden biri olmuştur. Bu şiir türü, zaman tünelinden geçerek Nedim’e kadar uzanır. Bu ekole mensup şairlerin şiirleriyle Nedim’in şiirleri karşılaştırıldığı zaman, büyük bir benzerliğin olduğu görülecektir. Burada bu durum ortaya konulacaktır.

Anahtar Kelimeler
Ömer b. Ebi Rebia, Nedim, Hadari Şiir, Zevk, Eğlence, Aşk, Sevgili

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 2019 yılı 4.sayısı (80. sayı) için makale kabulü sona ermiştir.

  Dergimizin 79. sayısı yayımlanmıştır.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri