eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


Kız Meslek Lisesi Öğrencilerinin Algılarına Göre Girişimcilik ve Mesleki Yeterlilik Arasındaki İlişki
Bu çalışmanın amacı, uygulama eğitimine katılıma göre kız meslek lisesi öğrencilerinin mesleki yeterlik ve girişimciliğe ilişkin algılarını değerlendirmektir. İlişkisel tarama modelinde bir çalışmadır. Çalışma evreni, 2014-2015 eğitim öğretim yılında Uşak İli Merkez Kız Meslek Lisesine devam eden 168 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerin 98’i uygulama eğitimlerine katılmış, 70’i ise uygulama eğitimlerine katılmamıştır. Çalışmada kullanılan mesleki öz yeterlik ölçeği Bozgeyikli tarafından, girişimcilik ölçeği ise Yılmaz ve Sümbül tarafından geliştirilmiştir. Uygulama eğitimi alan öğrencilerin mesleki yeterliğe ilişkin algılarının ( X =4,06) uygulamaya katılmayan öğrencilere göre ( X =3,79) anlamlı farklılık gösterdiği ve daha olumlu olduğu saptanmıştır. Uygulamaya katılan öğrencilerin girişimciliğe ilişkin algılarının ( X =4,06) uygulamaya katılmayanlara göre ( X =3,79) anlamlı farklılık gösterdiği ve girişimciliğe daha fazla eğilimli oldukları görülmüştür. Öğrencilerin algılarına göre mesleki yeterlik ile girişimcilik arasında (r=,76) anlamlı ve pozitif bir ilişki vardır.

Anahtar Kelimeler
Kız Meslek Lisesi, Uygulama Eğitimi, Mesleki Özyeterlik, Girişimcilik.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri