eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


MÂVERDÎ’NİN HİLÂFET ANLAYIŞINDA MEŞRUİYET SORUNU
Ebu’l-Hasan el-Mâverdî İslâm hukuk ekollerinden biri olan Şafiî Mezhebinin yetiştirdiği en önemli hukukçulardan biri olup imâmet ve hilâfet konusunu müstakil bir eserde yazmış âlimlerimizdendir. Abbâsî Devletinin son yıllarında hilâfet makamı sembolik bir anlam ifâde edecek kadar gücünü kaybetmişti. Bu dönemdeki sosyal ve siyasal şartlar, hilâfet makamını tehdit edecek seviyede idi. Bu nedenle halîfeler ulemânın desteğine ihtiyaç hissettiler. Bürokrasideki tıkanmışlığı gidermek amacıyla onların çözüm önerilerinde bulunmaları gerekiyordu. İşte İmâm Mâverdî de böyle bir dönemde yaşayan bir âlim ve bürokrat olarak hem halîfeyi, hem hilâfeti, hem de ümmetin siyâsî-idârî birliğini korumak ve kollamak amacıyla “el-Ahkâmu’s-Sultâniyye” adlı eserini yazarak saltanatı meşrulaştırma ve Abbâsî hilâfetinin meşruiyetini dinî nasslar desteğiyle koruma gayretini verdi. Böylece Büveyhî ve Selçuklu yöneticilerin kazandığı güç karşısında halîfenin manevî ve siyasî gücünü koruma gayretini sürdürdü. Bu makalemizde Mâverdî’nin geliştirdiği hilâfet modeli ekseninde hem hilâfet konusunu, hem de Abbâsî hilâfetini irdeleyeceğiz.
depakin chrono 300 mg a1softec.com depakin chrono


Anahtar Kelimeler
Halifelik, Saltanat, Meşruiyet, Mâverdî, Administratin.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Dergimizin 78. sayısı yayımlanmıştır.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir. 

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri