eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimÖzet


İLKOKULLARDA GÖREV YAPAN BRANŞ ÖĞRETMENLERİNİN GÖZÜNDEN SINIF ÖĞRETMENLERİ
Bu araştırmanın temel amacı, ilkokullarda görev yapan branş öğretmenlerinin (rehberlik, İngilizce, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri) sınıf öğretmenlerine bakış açısını belirlemektir. Nitel araştırma türünde betimsel bir durum çalışması olan araştırmanın amacı doğrultusunda 2017- 2018 eğitim- öğretim yılında Ağrı ili Merkez ilçesindeki ilkokullarda rehberlik, İngilizce, din kültürü ve ahlak bilgisi branşlarında görev yapan öğretmenlerden amaçlı örneklem yöntemlerinden benzeşik örnekleme ile belirlenen on beş öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Veriler araştırmanın amacı doğrultusunda alan-yazından hareketle ve alanında uzman kişilerin görüşü alınarak hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Hazırlanan görüşme formu doğrultusunda katılımcıların kişisel bilgilerine yönelik ve açık uçlu soruları cevaplamaları istenmiştir. Elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Bulguların sunumunda frekans ve yüzde değerlerinin verileceği tablolardan faydalanılmıştır. Aynı zamanda öğretmenlerin cevaplarından seçilen bazı örneklere de aslına müdahale edilmeksizin çalışmada yer verilmiştir.Bu amaç doğrultusunda elde edilen bulgulara göre ilkokullarda görev yapan branş öğretmenleri ilkokullarda görev almak ile ilgili olumlu olarak ilkokul öğrencilerinin sevgisinin saf ve temiz, ders işlemenin kolay ve eğlenceli olduğu, olumsuz olarak ise öğrencilerin kendini ifade edememesi, branş öğretmenlerinin öğrencilerin seviyesine uygun hitapta zorlandığı belirlenmiştir. Branş öğretmenleri kendi branşları ve sınıf öğretmenliği alanını karşılaştırırken genel olarak sınıf öğretmenliğini sabır ve fedakârlık gerektiren, temel bilgileri veren zor bir alan olarakgördüğü belirlenmiştir. Branş öğretmenlerinin bir kısmı tecrübesi nedeniyle yine ilkokulda görev almak isterken bir kısmı çeşitli nedenlerle lise, ortaokul ve üniversitede görev almak istemektedir. Branş öğretmenlerinin büyük bir kısmının sınıf öğretmenliğine geçiş yapmak istemediği tespit edilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Sınıf Öğretmenleri, Branş Öğretmenleri, İlkokul, Sabır, Fedakârlık.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri