eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimGÜZEL SANATLAR LİSELERİNDE FLÜT EĞİTİMİNDE KULLANILAN ETÜT VE ESERLER
(Etudes and Works Used in Flute Education in Fine Arts High Schools )

Yazar : ÇİĞDEM EDA ANGI  Güney CAF  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 23
Sayı : 77
Sayfa : 221-240
Dergiye Geliş Tarihi : 19.12.2018
Yayımlanma Tarihi : 2019
DOI Number: :
Cite : ÇİĞDEM EDA ANGI Güney CAF, (23). GÜZEL SANATLAR LİSELERİNDE FLÜT EĞİTİMİNDE KULLANILAN ETÜT VE ESERLER. Ekev Akademi Dergisi, 77, p. 221-240. Doi: 10.17753/Ekev1001.


Özet
Bu araştırma flüt öğretmenlerinin Güzel Sanatlar Liseleri flüt eğitiminde kullandıkları etüt ve eserlerin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma alan araştırmasına dayalı betimsel bir çalışma olup, genel tarama modellerinden olan tekil tarama modelini içermektedir. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye’deki Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı 15 adet Güzel Sanatlar Lisesi’ nde görev yapan flüt eğitimcileri oluşturmaktadır. 9, 10, 11 ve 12. sınıf flüt eğitiminde flüt öğretmenleri tarafından en çok Barok Döneme ait bestecilerin eserlerinin ve Giuseppe Gariboldi, Emill Prill, Ernesto Köhler ve Marcel Moyce’ a ait etüt kitaplarının tercih edildiği sonuçlarına ulaşılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Flüt Eğitimi, Etüt, Eser, Repertuar, Sanatlar Lisesi.

Abstract
This research was carried out in order to determine the etudes and musical works used by the flute teachers in the flute education of Fine Arts High Schools. It is a descriptive study based on research field research and includes a single screening model which is one of the general screening models. The study sample depends on the Ministry of Education in Turkey constitute 15 fine arts high schools and flute educators who work in these institutions. It was concluded that the flute teachers of the 9th, 10th, 11th and 12th grade were the most preferred by the flute teachers for the works of the Baroque Period composers and the study books by Giuseppe Gariboldi, Emill Prill, Ernesto Köhler and Marcel Moyce.

Keywords
Flute Education, Etude, Work, Repertoire, Fine Arts High Schools.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri