eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimANADOLU’DA BİR ÇOCUK GELENEĞİ: SÖZDE OYUNCU
(A Tradition Of Child in Anatolia: The So-Called Player )

Yazar : Hüseyin POLAT    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 17
Sayı : 57
Sayfa : 329-346
Dergiye Geliş Tarihi : 12.09.2013
Yayımlanma Tarihi : 2013


Özet
Oyun, kavram ve içerik olarak her zaman heyecan uyandırmıştır. Cinsiyete, kültüre; çocuk, ergen, yetişkin durumlarının hepsinde sözlü ve yazılı kültürlerin başlangıcından bugüne insanlığın oyun olgusuna ilişkin bir takım değerleri söz konusudur. Gerek bireysel gerek grup oyunları olsun çocukların oyuna yükledikleri anlam, izleyici yetişkinlerde de çocukluk anılarından hareketle başka ya da benzer anlamlar ifade edebilmektedir. Bu çalışmada, Adıyaman, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Malatya ve Gaziantep illerinde yaşayan 18–74 yaş aralığındaki 44 yetişkinin, çocukluk dönemlerinde kendilerinden küçük ve/veya becerisi az çocukları oyunlarına kabul etme durumları çeşitli boyutları ile incelenmiştir. Denekler tarafından, “Balik” , “Aracı”, “Yedek Can”, “Penerek/Peynir-ekmek”, “Fasulye”, “Arabozan” olarak adlandırılan bu oyuncular tarafımızca “Sözde Oyuncu” olarak kavramlaştırılmıştır. Oyunların bütün oyuncuları bağlayıcı sıkı kuralları olmasına rağmen sözde oyuncular için gerçek oyuncuların üzerinde uzlaştığı daha özel kurallar söz konusu olmuştur. Sözde oyuncu ile ilgili elde ettiğimiz veriler bu durumun bir çocuk geleneği olduğunu göstermektedir. Araştırmamızın örneklemini oluşturan 44 yetişkin ile yapılan görüşmede çocukluk yıllarındaki “sözde oyuncu” geleneği hakkında bilgiler derlenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Çocuk, Oyun, Sözde Oyuncu, Sözde Oyuncu Geleneği.

Abstract
The play, as a concept and content, has always aroused excitement. People have attributed different values to the play varying according to age, gender and the culture which it is a part of. All types of plays, either individual or group, have meaning for the players as well as for the adults watching them.Throughout this study, the tradition of ‘so-called player’ experienced during their childhood by the adults living in Adiyaman, Kahramanmaraş, Sanliurfa, Malatya and Gaziantep aged between 18-74 has been examined from the various points of view. Though all the players were subject to the strict rules of the games, the elder children accepted the children who were not elder than themselves or had a limited capability into the games with the roles of ‘so-called player’ by excluding them the normal rules applied to all the real players. Being generally called ‘Balik’, ‘Araci’, ‘Yedek Can’, ‘Penerek/Peynir-ekmek’, ‘Fasulye’ and ‘Arabozan’, these players have been named ‘So-Called Player’ throughout this study. The data obtained about the so-called player shows that this is a tradition of child. The sample of this research consists of 44 adults. The traditional data about the application of ‘so-called player’ has been collected from the interviews made with 44 adults.

Keywords
Game, So-called Player, Tradition of Co-Called Player, Child.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Dergimizin 78. sayısı yayımlanmıştır.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir. 

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri