eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimİSMET SIFATININ KUR’ÂN YORUMUNA ETKİSİ (HZ. DÂVÛD ÖRNEĞİ)
(The Effects of Chastity Title on Quran Commentary (Prophet Dâvûd Example) )

Yazar : Mustafa ŞEN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 23
Sayı : 77
Sayfa : 297-322
Dergiye Geliş Tarihi : 29.01.2019
Yayımlanma Tarihi : 2019


Özet
Bu çalışma ismet prensibinin Kur’an yorumuna nasıl etki ettiğini Hz. Dâvûd ve davalılar kıssası örnekliğinde incelemeyi amaçlamaktadır. Kur’an’ın yorumuna etki eden unsurlardan birisi de İslam düşüncesinde yer alan ‘ismet’ inancıdır. Siyasi zeminde ortaya çıkan ve daha sonra itikadi konular arasına dâhil olan ‘ismet’ sıfatı peygamberlerde bulunması zorunlu bir özelliktir. Kur’an’da peygamberlerden samimi, seçilmiş, doğru ve her daim Allah’a yönelen gibi üstün vasıflarından bahsedilmektedir. Bununla birlikte peygamberler hakkında hata yapmama, günah işlememe gibi bir nitelikten söz edilmemektedir. Bunun aksine bazı peygamberlerin işlemiş olduğu hatalardan ve kusurlardan söz edilmektedir. Ne varki bazı peygamberlerin hata işlediğini gösteren ayetler, kimi müfessirler tarafından ismet kavramı mihverinde yorumlanmaktadır. Bu çalışmada evvelâ ismet prensibinin keyfiyetiyle ilgili giriş mahiyetinde kısa bir değerlendirme yapılacak daha sonra da ismet sıfatı bağlamında Sâd sûresindeki Hz. Dâvûd’un kıssası ele alınacaktır.

Anahtar Kelimeler
Kur’an, Peygamber, Dâvûd, Tefsir, İsmet.

Abstract
This study aims to study how the belief of chastity, one of the attributes of the prophets, influences Quran's commentary in the scope of Hz. Dâvûd and plaintiffs’ tale. Chastity principle in Islamic thought is the one of the factor which influences Qur’an’s commentary. The title ‘chastity’, which is known to have come to exist political-based and then appeared in theological matters, is an attribute that is mandatory characteristics for prophets. In Quran, while it is being addressed to prophets’ supreme features such as sincere, privileged, honest, faithful etc. it is not mentioned about their perpetrating crimes. On the contrary faults of some prophets are told. Moreover, the relevant verses pointing to the faults of the prophets have been interpreted by some hermeneutical in the frame of chastity principle. In this study, firstly a brief assessment about the content of chastity title will be done in introduction part then the Prophet Dâvûd’s tale in Sura Sâd will be discussed in the context of chastity title.

Keywords
Quran, Prophet, Dâvûd, Tafseer, Chastity.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Dergimizin ICOAEF Özel sayısı yayımlanmıştır.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir. 

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri