eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimHastane Kaynaklı Enfeksiyonların Etkin Önlenmesinin Hasta Güvenliğine Etkisi: Sistematik Literatür Derlemesi
(IMPACT OF EFFECTIVE MANAGEMENT OF HOSPITAL ACQUIRED INFECTIONS IN ENSURING PATIENT SAFETY: A SYSTEMATIC REVIEW OF THE LITERATURE )

Yazar : Label    Label
Türü : Diğer
Baskı Yılı : 23
Sayı : ICOAEF Özel Sayı
Sayfa : 245-254
Dergiye Geliş Tarihi : 8.02.2019
Yayımlanma Tarihi : 28.03.2019


Özet
Hastane kaynaklı enfeksiyonların etkin önlenmesi sağlık bakım kalitesinin dolayısı ile hasta güvenliğinin sağlanmasında önemli bir konudur. Çalışmada hastane kaynaklı enfeksiyonların etkin önlenmesinin hasta güvenliği açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastane enfeksiyonlarının etkin olarak önlenmesi için gerekli faktörler sistematik literatür derlemesi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Literatür taraması PUBMED/MEDLINE veri tabanında “hospital infections”, “health quality”, “patient safety”, “intervention” anahtar kelimeleri ile 9 Nisan -16 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılmıştır. 2008-2018 yılları arasında yayım dili sadece ingilizce olan çalışmalar derlemeye dâhil edilmiştir. Yapılan inceleme sonunda, 2008-2018 yılları arasında hastane enfeksiyonlarının etkin olarak önlenmesi üzerine sağlık bakım kalitesi ve hasta güvenliğine dayalı olarak yapılmış 40 çalışmadan çalışma kriterlerine uygun olan 6 çalışma derlemeye dâhil edilmiştir.Çalışmalarda hastane kaynaklı enfeksiyonların izlenmesi, önlenmesi ve kontrol edilmesi ile ilgili tavsiyelerin enfeksiyon oranlarını azaltılmasında ve sağlık bakım kalitesine bağlı olarak hasta güvenliği programlarının geliştirilmesine yardımcı olacağı belirtilmiştir. Sağlık çalışanlarının etkinliği, verilen eğitimlerin uygunluğu, devamlılığı ve kurumsal olarak hazırlanmış kılavuzlar, hastane kaynaklı enfeksiyonları önleyerek, sağlık bakım kalitesinin artırılmasına katkıda bulunan önemli faktörler arasında yer almaktadır. Sağlık yöneticileri hasta güvenliğini artırmak için aktif öğrenme işbirlikleri ile hastane enfeksiyon kontrol uygulamalarını iyileştirmeye odaklanmalıdır. Hastane kaynaklı enfeksiyonları önlemek ve hasta güvenliğini artırmak için kılavuzlar ve kapsamlı bakım kalitesi iyileştirme programları hazırlanmalı ve etkin bir şekilde uygulanmalıdır.

Anahtar Kelimeler
Hastane Enfeksiyonları, Sağlık Kalitesi, Hasta Güvenliği, Önleme Metodları, Enfeksiyon Kontrolü.

Abstract
A culture of safety and the prevention of health care associated infections are among important issues in health care quality and patient safety. This study aimed to evaluate the effectiveness of prevention strategies for eliminating hospital acquired infections, with a focus on ensuring patient safety. Systematic review of the literature reporting the factors essential for effective prevention of hospital acquired infections. Literature compilation was carried out between 9 April and 16 April. Keywords under the search criteria were entered to databases such as PubMed/ Medline to find relevant resources published between 2008 and 2018. Among 40 articles identified in the literature search, 6 articles were included in this review. Implementation of the fundamental infection monitoring, prevention and control of recommendations for all hospitals will assist to enhance the control of infection rates and development of patient safety programs. Transparency and frequent evaluation of the effectiveness and proper training of health professionals, as well as institutional packages and guidelines have been identified as crucial factors contributing to the prevention of health associated infections and patient safety. Health care manager has to focus on improving infection control practices, such as an active learning collaboration, to improve patient safety. Guidelines and comprehensive care quality improvement programs should be prepared and effectively applied in order to prevent Hospital Acquired Infections and to improve patient safety.

Keywords
Hospital Infections, Health Quality, Patient Safety, Intervention Methods, Infection Control.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 82. Sayısı (Bahar Sayısı) yayımlanmıştır. 83. sayı için makale kabulü devam etmektedir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri