eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimKUR’AN’DA İNZAL VE TENZİL KAVRAMI
(“İnzal and Tenzil” Concepts in Quran )

Yazar : Niyazi BEKİ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 17
Sayı : 57
Sayfa : 255-268
Dergiye Geliş Tarihi : 13.09.2013
Yayımlanma Tarihi : 2013
DOI Number: :
Cite : Niyazi BEKİ , (17). KUR’AN’DA İNZAL VE TENZİL KAVRAMI. Ekev Akademi Dergisi, 57, p. 255-268. Doi: .


Özet
Bu çalışmamızda, Kur’an ayetlerinde yer alan inzal ve tenzil kavramlarının anlamları arasındaki ilişkiye, bu iki kavramın sözlük anlamlarına ve kullanıldıkları ayetlerin ışığında aralarındaki anlam birliği ve anlam farklarıyla ilgili tahlillere yer verilecektir. İnzal ve tenzil sözcüklerinin lügat âlimleri tarafından nasıl anlaşıldığı, özellikle Kur’an ayetlerindeki kullanımları göz önünde bulundurarak, birer kavram olarak ifade ettikleri anlamları üzerinde durulacaktır. Tefsir kaynaklarında, defi ve tedrici anlam bakımından inzal ve tenzil kavramlarına atfedilen özgül ağırlığı tespit etmeye çalışmakla beraber, kullanıldıkları ayetlerdeki konumları itibariyle bu anlamların sabit veya değişken olup olmadıklarına da dikkat edilecektir. Bu bağlamda, bir kısım âlimlerin konuyla ilgili görüşlerine katılıp katılmadığımızı da belirtmiş olacağız.
depakin chrono 300 mg depakin chrono 300 mg depakin chrono


Anahtar Kelimeler
Kur’an, İnzal, Tenzil

Abstract
In this study, the emphasis will be on the analysis of relationship between the meaning of concepts of “İnzal and Tenzil” as they have been used in Quran verses, on their dictionary meaning, on cooperation of their meaning in the lights of verses which they have been used, and on differences in their meaning. It will also be focused on how the concepts of “İnzal and Tenzil” has been understood by lugat scholars, especially taking in cosideration the way that both take place in Quran verses, and both will also be explained as sole concepts. We will specify the weights that has been ascribed to the concepts of “İnzal and Tenzil” in the lights of Tefsir sources and def’î and tedrici methods, and also our attantion will be paid to both concepts as they takes place in verses with considering whether they have fixed or variable meaning. In this context, we will state whether we are agree with some scholars opinion on the same issue.

Keywords
Quran, İnzal, Tenzil

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri