eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimYAHUDİLİKTE KADINLARIN REGL DÖNEMİ /NİDDAH (וֶסֶת) İLE İLGİLİ HUSUSLAR
(Issues on Menstruation Period of Women in Judaism )

Yazar : Mustafa YİĞİTOĞLU    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 23
Sayı : ICOAEF Özel Sayı
Sayfa : 225-232
Dergiye Geliş Tarihi : 8.02.2019
Yayımlanma Tarihi : 28.03.2019
DOI Number: :
Cite : Mustafa YİĞİTOĞLU , (23). YAHUDİLİKTE KADINLARIN REGL DÖNEMİ /NİDDAH (וֶסֶת) İLE İLGİLİ HUSUSLAR. Ekev Akademi Dergisi, ICOAEF Özel Sayı, p. 225-232. Doi: 10.17753/Ekev1075.


Özet
Âdet, kız çocuklarının gelişimi esnasında üreme çağına geçiş döneminin bir işaretidir. Bu coğrafi koşullara, iklim şartlarına göre değişiklik arz etmektedir. İlk âdet kanaması olan menarş ile başlayan ve menopoza yani âdet bitimine kadar süren aylık kanamalara verilen addır. Kadının rahminde yer alan yumurtaların döllenmediği taktirde bunların dışarıya atılmasıdır. Yani tüm ergenliğe giren kızların yaşadığı biyolojik, fizyolojik bir olaydır. Kadınlara has bu özel durum dinlerin de ele aldığı bir husus olmuştur. Bu çalışmada incelenecek konu Yahudilikte kadınların regl dönemiyle ilgili hususlarıdır. Kadınların âdet tanımlamaları, süresi, sınırlamaları, âdet kanının ayrımı ve nida olan kadınla cinsel ilişkinin karşılığı bu araştırmada ele alınmıştır. Hemen hemen her toplumda kadının arka planda olması, hassaten âdet görmesine bağlanan bir durum olmuştur. Özellikle birçok eylemlerde bundan dolayı kadına engel konulmuştur. Yahudilikte bu, katı kurallar halinde zikredilmiş, dönemin şartlarına ve bilginlerin yorumuna göre hükümler belirlenmiştir. Nihayetinde kadınların Yahudi şeriatına göre kendi hususi durumlarında düzenlemede bulunduğu anlatılmıştır. Eski dönem bilginlerin Yahudi literatüründe verdiği beyanlar ile günümüzün modern açıklamalarıyla örtüşmediği de gözlenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Yahudilik, Kadın, Âdet Dönemi, Regl, Tecrit.

Abstract
Menstruation is a sign of the transition period to the reproductive age during the development of girls. This varies according to the geographical conditions and climatic conditions. It is the name given to the first menstrual bleeding that starts with menarche and lasts until the end of menopause. If the eggs in the womb of the woman are not fertilized, they are thrown out. In other words, it is a biological event in which all adolescent girls live. This special situation for women has also been an issue of religions. The subject to be examined in this study is the issues related to the period of women in Judaism. The definition of menstrual cycle, duration, limitations, separation of menstrual blood and sexual relationship with men are discussed in this study. In almost all societies, the woman's being in the background was due to the fact that she was apparently menstruating. Especially in many acts, women were prevented. In Judaism, this is mentioned in strict rules, and according to the conditions of the time and the interpretation of the scholars, the provisions are determined. Ultimately, it has been explained that women regulate their own special situation according to the Jewish law. It was also observed that the earlier period scholars did not correspond with the modern explanations of today with the statements given in the Jewish literature.

Keywords
Judaism, Women, Mensturation, Regl, Isolation.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri