eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimYAZ KUR’AN KURSLARINDA EĞİTİM VE ÖĞRETİM
(Education and Learning in Summer Quran Courses )

Yazar : Şükrü KEYİFLİ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 23
Sayı : 79
Sayfa : 361-378
Dergiye Geliş Tarihi : 20.05.2019
Yayımlanma Tarihi : 14.10.2019


Özet
Yaz Kur’an Kursları, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yürüttüğü bir din eğitim ve öğretim faaliyetidir. Yaygın din eğitimi kapsamında yürütülen bu faaliyetin hedef kitlesi, örgün eğitim öğrencileridir. Planlanan program, eğitim ortamları ve eğitim zamanının hazırlanmasında, örgün öğretim öğrencilerinin katılımı dikkate alınmıştır. Örgün eğitim kurumlarının tatile girmesi ile başlatılan Yaz Kur’an Kursları, yaklaşık 10 hafta devam etmektedir. Bu kursların programında, Kur’an’ı Kerim’in yüzünden okunması ve Temel Dini Bilgiler Öğretimi yer almaktadır. Yaz Kur’an kursları camilerde ve Kur’an kurslarında yapılmaktadır. Öğreticileri ve yürütücüleri de cami ve Kur’an kurslarındaki görevlilerdir. Bu görevlilerin eğitim hizmeti verme konusunda yeterlikleri olmaması, bu kurslarla ilgili en önemli sorundur. Pedagojik eğitim çağında olan öğrencilerin yoğun olarak katıldıkları bu kursların, öğreticilik yeterliği olmayan görevliler tarafından eğitiliyor olması, eğitimin amaçlarına ulaşması bakımından bir olumsuzluk teşkil etmektedir. Bu durum, yaz Kur’an Kursları için de geçerlidir. Bu çalışmada, zikredilen kurslarda verilmekte olan din eğitim ve öğretiminin pedagojik bir değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmada, ayrıca verilen eğitimin içeriği, alanları ve yöntem ve teknikleri hakkında da bilgi verilmiştir. Bu bağlamda, kursların hedef kitlesi ile uygulanan eğitim yöntemi arasındaki uyum konusu özellikle vurgulanmıştır. Zira geleneksel din eğitim ve öğretiminin verildiği yerlerden biri olan camilerin hedef kitlesi daha ziyade yetişkinlerdir. Yetişkinlerin eğitimi için görevlendirilmiş olan cami görevlilerinin, çocuklara eğitim vermesi zaman zaman istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir. Çalışmanın amacı da bu sorunun çözülmesine katkı sağlamaktır.

Anahtar Kelimeler
Yaz Kur’an Kursları, Yaygın Din Eğitimi, Din Eğitimi, Din Öğretimi, Eğitim ve Öğretim, Cami Görevlileri.

Abstract
Summer Quran courses are one of the religious education and learning activities run by the Presidency of Religious Affairs. The target audience of these activities, which run under the informal education, is the student of formal education. The program, the environment of education and the timetable of it are prepared and taken in consideration accordingly with the participation of the student in formal education. The courses, which begins with the holiday of the formal educational institutions, take 10 weeks. In the program of these courses, there are teachings of the Qur’anic recitation and Essential Religious Knowledge. The summer Quran courses take parts in the mosques and Quran Courses Institutes. Their teachers and coordinators are the employees in mosques and these institutions. The lack of the ability of these employees in teaching and educational serving is the main problem of these courses. The students in pedagogical educational age do immensely participate in these courses and it is a negative situation for reaching the educational goals in these courses that these courses are run by the employees who have no sufficient ability to teach. This situation is also valid for the Summer Quran Courses. In this study titled “Education and Learning in Summer Quran Courses”, a pedagogical evaluation of religious education and learning given in these courses has been presented. Also, there are information about the content, the area, and the techniques and methods of this education. Because of the target audiences of these courses are the students of formal education, the problem of suitability of the given education with pedagogical standards is specially taken in consideration. The target audience of the mosques where the traditional religious education and learning have been taken in place are mostly adults. To employ the servant of the mosques who are specialized to the adults, for teaching the children in these courses requires special ability in child education. However, they do not have this ability and this is a major problem. The aim of this study is to make a contribution in solving this problem.

Keywords
Summer Quran Courses, Informal Religious Education, Religious Education, Religious Teaching, Educati

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 82. Sayısı (Bahar Sayısı) yayımlanmıştır. 83. sayı için makale kabulü devam etmektedir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri