eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimRAHMAN SURESİ 7-9. AYETLERE DAİR BAĞLAMSAL ÇERÇEVEDE BİR MEAL ÇALIŞMASI
(A Meaning Study on Sura of Rahman, verses (7-9) on the Contextual Framework )

Yazar : Şemsettin IŞIK    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 18
Sayı : 58
Sayfa : 157-170
Dergiye Geliş Tarihi : 14.10.2013
Yayımlanma Tarihi : 2014
DOI Number: :
Cite : Şemsettin IŞIK , (18). RAHMAN SURESİ 7-9. AYETLERE DAİR BAĞLAMSAL ÇERÇEVEDE BİR MEAL ÇALIŞMASI. Ekev Akademi Dergisi, 58, p. 157-170. Doi: .


Özet
Kur’an-ı Kerim’in sahabe döneminde anlaşılması ne kadar önem arz etmiş ise, daha sonraki dönemlerde de anlaşılması o kadar önemli olmuştur. Bundan dolayı hiçbir zaman, ayetlerin doğru bir şekilde anlaşılma gayreti kesintiye uğramamış ve her geçen gün üzerine koyarak devam etmiştir. Fakat böylesi hummalı bir çalışmanın yapılmasının yanında, Rahman suresi 7-9. ayetlerden oluşan pasajda görüldüğü gibi bazı ayetlere dair yapılan tefsir ve meallerin, geçmiştekine ilave yapılmadan nesiller boyu aynı şekilde aktarılmış olduğu da dikkatten kaçmamaktadır. Bunu da bazı ayetlerin meal ve yorumlarının yeniden günümüz şartlarında bize vermek istediği mesaj nedir şeklinde, yeniden bir değerlendirmeye lüzum görmeden, adeta bir sonraki geminin, öncekine bakılarak yapılması gibi birebir taklit etmeye bağlıyoruz. Halbuki Kur’an-ı Kerim’in ruhuna uygun düşen bu değildir. Zira o, dün olduğu gibi bugün de ayetleri üzerinde yeniden düşünülüp, elde edilenlerle kıyamete kadar her fert ve toplumun, vüs’ati ölçüsünde yeniden kendisini inşa etmesi için gönderilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Mizan, vezin, ölçü-tartı, kozmik denge

Abstract
Just as it was important to understand Quran during the time of the companions of the Prophet Muhammad, so was it in the following periods. As a result, the struggle to understand the verses correctly has never come to a stop and this struggle has continued increasingly day after day. However, besides doing such an intense study, it can’t be ignored that the commentaries and translations concerning some verses as seen in the passage which is made up of the verses (7-9) of Sura of Rahman have been transferred throughout generations without making any additions to the previous ones or any alterations. We believe that it is due to the thought that just like building a new ship by only imitating the former one, there is no need to make a re-evaluation of translations and interpretations of some verses so as to try to get a message in today’s conditions. However, this is unsuitable for the spirit of Quran. In fact, it was sent to make people think about the meaning of the verses today as done in the past and help them and the society reform themselves as much as possible in accordance with their interpretations.

Keywords
Scales, Balance, Measurement scales, Cosmic balance

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Yayın Kabulü

    Makale gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. 

    UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri