eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimRAHMAN SURESİ 7-9. AYETLERE DAİR BAĞLAMSAL ÇERÇEVEDE BİR MEAL ÇALIŞMASI
(A Meaning Study on Sura of Rahman, verses (7-9) on the Contextual Framework )

Yazar : Şemsettin IŞIK    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 18
Sayı : 58
Sayfa : 157-170
Dergiye Geliş Tarihi : 14.10.2013
Yayımlanma Tarihi : 2014
DOI Number: :
Cite : Şemsettin IŞIK , (18). RAHMAN SURESİ 7-9. AYETLERE DAİR BAĞLAMSAL ÇERÇEVEDE BİR MEAL ÇALIŞMASI. Ekev Akademi Dergisi, 58, p. 157-170. Doi: .


Özet
Kur’an-ı Kerim’in sahabe döneminde anlaşılması ne kadar önem arz etmiş ise, daha sonraki dönemlerde de anlaşılması o kadar önemli olmuştur. Bundan dolayı hiçbir zaman, ayetlerin doğru bir şekilde anlaşılma gayreti kesintiye uğramamış ve her geçen gün üzerine koyarak devam etmiştir. Fakat böylesi hummalı bir çalışmanın yapılmasının yanında, Rahman suresi 7-9. ayetlerden oluşan pasajda görüldüğü gibi bazı ayetlere dair yapılan tefsir ve meallerin, geçmiştekine ilave yapılmadan nesiller boyu aynı şekilde aktarılmış olduğu da dikkatten kaçmamaktadır. Bunu da bazı ayetlerin meal ve yorumlarının yeniden günümüz şartlarında bize vermek istediği mesaj nedir şeklinde, yeniden bir değerlendirmeye lüzum görmeden, adeta bir sonraki geminin, öncekine bakılarak yapılması gibi birebir taklit etmeye bağlıyoruz. Halbuki Kur’an-ı Kerim’in ruhuna uygun düşen bu değildir. Zira o, dün olduğu gibi bugün de ayetleri üzerinde yeniden düşünülüp, elde edilenlerle kıyamete kadar her fert ve toplumun, vüs’ati ölçüsünde yeniden kendisini inşa etmesi için gönderilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Mizan, vezin, ölçü-tartı, kozmik denge

Abstract
Just as it was important to understand Quran during the time of the companions of the Prophet Muhammad, so was it in the following periods. As a result, the struggle to understand the verses correctly has never come to a stop and this struggle has continued increasingly day after day. However, besides doing such an intense study, it can’t be ignored that the commentaries and translations concerning some verses as seen in the passage which is made up of the verses (7-9) of Sura of Rahman have been transferred throughout generations without making any additions to the previous ones or any alterations. We believe that it is due to the thought that just like building a new ship by only imitating the former one, there is no need to make a re-evaluation of translations and interpretations of some verses so as to try to get a message in today’s conditions. However, this is unsuitable for the spirit of Quran. In fact, it was sent to make people think about the meaning of the verses today as done in the past and help them and the society reform themselves as much as possible in accordance with their interpretations.

Keywords
Scales, Balance, Measurement scales, Cosmic balance

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri