eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimKELAMİ BİR YAKLAŞIMLA ENGELLİK SORUNU
(A Theological Approche to Disability Issue )

Yazar : Harun IŞIK    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 17
Sayı : 57
Sayfa : 1-22
Dergiye Geliş Tarihi : 22.10.2013
Yayımlanma Tarihi : 2013
DOI Number: :
Cite : Harun IŞIK , (17). KELAMİ BİR YAKLAŞIMLA ENGELLİK SORUNU. Ekev Akademi Dergisi, 57, p. 1-22. Doi: .


Özet
Engellilik sorunu, sadece psikolojik, sosyolojik, tıbbi ve ekonomik değil aynı zamanda teolojik temelleri de bulunan çok boyutlu bir meseledir. Teolojik perspektiften meseleye bakıldığında “Allah her şeye gücü yeten, adalet ve hikmet sahibi bir varlık olmasına rağmen engellilik gibi bir olgu niçin vardır?” sorusu merkezinde konunun tartışıldığı görülmektedir. Kelam geleneği içerisinde engellilik sorununa Allah-kötülük ilişkisi bağlamında mantıki ve rasyonel açıklamalar yapılmıştır. Mutezile meseleyi “adalet” ilkesi bağlamında, Eş’ari düşünce “malikiyet” ekseninde, Maturidiler ve İbn Teymiyye, İbn Kayyım el-Cevziyye gibi âlimler ise “hikmet” odaklı açıklama temayülü göstermiştir. Elinizdeki makale, bu bakış açılarından hareketle kelamî düşüncede engellilik sorununa nasıl bir yaklaşım sergilendiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
depakin chrono 300 mg read depakin chrono


Anahtar Kelimeler
Engellilik, kötülük, adalet, malikiyet, hikmet

Abstract
Disability issue is not only psychological, social, medical and economic, but it has also a multi-dimensional issue which exists the theological foundations. From a theological perspective, the subject is discussed in the center of the question "God almighty, wisdom, justice, and why an entity, although there are cases such as disability?" Logical and rational explanations have been made for disability matter in the context of Allah-theodicy relationship in the tradition of Kalam. Disability issue has been explained in the context of “justice” by Mu’tazilite, and in the axis of “possession” by As’arite, and in the centre of “wisdom” by scholars like Maturidite theologians, Ibn Taymiyyah, Ibn Qayyim al-Jawziyya. The present article aims to introduce how the problem of disability has been approached in Kalam by moving from these viewpoints.

Keywords
Disability, theodicy, justice, possession, the divine wisdom

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 87. sayısı yayımlanmıştır. 

  Dergimizin 88. sayısı (güz sayısı) için makale kabulu sona ermiştir. 89. sayımız (2022 kış sayısı) için makale kabul edilmektedir. 

   Dergimiz 2021 yılı itibariyle derleme çalışmaları kabul etmemektedir. 

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri