eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimYABANCI DİL OLARAK TÜRKÇENİN ÖĞRETİMİNDE ONOMATOPİLER (YANSIMALAR)
(Onomatopathy in Teaching Turkish as a Foreign Language )

Yazar : Dilek Ünveren Kapanadze    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 23
Sayı : 79
Sayfa : 83-99
Dergiye Geliş Tarihi : 9.08.2019
Yayımlanma Tarihi : 14.10.2019


Özet
Yabancılara Türkçe Öğretimi Yedi İklim Türkçe seti A1, A2, B1, B2 ders kitaplarında yansımalara ne kadar yer verildiğini ve yansımaların öğretiminin ne şekilde yapıldığını araştırmak amaçlı yapılan bu çalışma, tarama modelinde desenlenmiştir. Veriler doküman incelemesi yöntemi ile toplanmıştır. Örneklem olarak seçilen kitaplar yansımalarla ilgili söz varlığının Diller İçin Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesi’nin Ortak Öneri Tanımlaması bağlamında incelenmiş, adı geçen kitapların Türkçenin yansıma söz varlığı içerisinde çok bilindik sözcükleri barındırdığı görülmüştür. Sözcüklerin nicelik olarak dağılımı eşit oranda olmamakla birlikte her düzey için hazırlanmış olan ders kitaplarında yansıma sözlere yer verildiği görülmüştür. Bununla birlikte yansımaların yer aldığı metinlerde doğrudan doğruya bu türden bir söz varlığının öğretimi bağlamında yer verilmediği ancak sadece ‘Kelime Dünyası’ adlı bölümde yansıma örneklerine yer verilerek bu söz varlığına dikkat çekildiği yine sonuçlara yansımıştır.

Anahtar Kelimeler
Yabancılara Türkçe Öğretimi, Kelime Öğretimi, Onomatopiler, Yansımalar, Ders Kitabı.

Abstract
In this study, which was designed in the survey model, it was investigated how much attention was paid to onomatopoeia in the textbooks of Yedi İklim -Teaching Turkish for Foreigners A1, A2, B1, B2. Data were collected by document analysis method. The books selected as sample were examined in the context of Common European Framework of Reference for Languages in terms of their onomatopoeic vocabulary and it was found that these books contain most-known words in Turkish onomatopoeic vocabulary. Although the distribution of these words is not equal, the textbooks prepared for each level have been found to contain onomatopoeic words. However, they are not approached in the context of the teaching of such a vocabulary, but only the section, called ‘Kelime Dünyası’ has examples of onomatopoeia and attention was given to them.

Keywords
Teaching Turkish As a Foreign Language, Teaching Vocabulary, Onomatopoeia, Course Book.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 82. Sayısı (Bahar Sayısı) yayımlanmıştır. 83. sayı için makale kabulü devam etmektedir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri