eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimFAİZ; ENFLASYON, DÖVİZ KURU VE BÜYÜME İLİŞKİSİ
(The Relationship Among Interest; Inflation, Exchange Rate and Growth )

Yazar : Bilal Şahan  Bilal Şahan, Sefer Uçak  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 23
Sayı : 79
Sayfa : 53-68
Dergiye Geliş Tarihi : 8.09.2019
Yayımlanma Tarihi : 14.10.2019


Özet
Enflasyon hedeflemesi stratejisi, son dönemde dünya genelinde yaygın olarak kullanılan para politikası stratejisidir. Bu stratejinin uygulanmasında, merkez bankalarının büyük sorumlulukları vardır. Merkez bankası yılsonu enflasyon hedeflerine ulaşmak için elindeki para politikası araçlarını kullanır. Faiz oranları, bu stratejinin en çok kullanılan araçlarından biridir. Faiz oranlarında meydana gelen değişimler diğer makroekonomik göstergeleri etkilemektedir. Bu çalışmada, Türkiye ekonomisinde faiz oranlarındaki değişimlerin enflasyon, döviz kuru ve büyüme oranlarına etkisi 2006:01-2017:12 dönemi için; birim kök testi, eş bütünleşme testi, vektör hata düzeltme modeli, Granger nedensellik testi sonuçları ve VAR modeli denklem analizi ile yapılmıştır. VAR modeli denklem sonucuna göre; faiz oranlarında %1’lik bir artış döviz kurlarında %0.32’lik, enflasyonda %0.49’luk ve ekonomik büyümede %0.27’lik azalmaya neden olur.

Anahtar Kelimeler
Merkez Bankası, Para Politikası, Faiz Politikası, Enflasyon, Büyüme, Döviz Kuru Oranları.

Abstract
Inflation targeting strategy is the most widely used monetary policy strategy in the world. In the implementation of this strategy, central banks have great responsibilities. The central bank uses its monetary policy instruments to reach the year-end inflation targets. Interest rates are one of the most widely used tools of this strategy. Changes in interest rates affect other macroeconomic indicators. In this study, the changes in the interest rates in Turkey's economy, the effects of exchange rate and the growth rate in 2006:01-2017:12 for the period; unit root test, co-integration, vector error correction model, Granger causality test results and VAR model equation analysis. According to VAR model equation result; causes 1% increase in interest rates, 0.32% in exchange rates, 0.49% in inflation and 0.27% in economic growth.

Keywords
Central Bank, Monetary Policy, Interest Policy, Inflation, Growth, Exchange Rate.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Yayın Kabulü

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin 82. Sayısı (Bahar Sayısı) yayımlanmıştır. 83. sayı için makale kabulü devam etmektedir.

  Kıymetli Yazarlarımız,

  Dergimizin "Hakkımızda" menüsünü inceledikten sonra makalelerinizi dergi sistemine yüklemenizi rica ediyoruz. 

  Dergimize gönderilen çalışmalarda TR Dizin Başvuru Koşulları ve Dergi Değerlendirme Kriterleri gereğince araştırma etiğine yönelik neler yapıldığı ve araştırmanın hangi etik kriterler dikkate alınarak hazırlandığı açıklanmalıdır. Ayrıca araştırmaların niteliğine göre etik kurul belgesi veya uygulama izni makalenin ekinde verilmelidir. Dergimizin 2020 yılı ikinci sayısı itibariyle bütün çalışmalar için bu kurallar işletilecektir.

  Sayın Yazarlarımız, 1 Ocak 2019 itibariyle dergimizde yayımlancak makalelerin intihal raporlarının da dergimize iletilmesi gerekmektedir. İntihal raporlarında kabul edilebilir benzerlik oranı %15'tir ve makalenin tamamının ayrıntılı raporu gerekmektedir.

  ÇALIŞMALARINIZLA İLGİLİ İSTEK VE SORULARINIZI, SADECE dergi@ekevakademi.org ADRESİNDEN E-POSTA OLARAK YA DA MAKALE TAKİP SİSTEMİ ÜZERİNDEN MESAJ YOLUYLA İLETİNİZ. 

  EKEV AKADEMİ DERGİSİ'NE GÖNDERİLEN ÇALIŞMALAR EDİTÖR ONAYI ALINMADAN GERİ ÇEKİLEMEZ VE BAŞKA BİR DERGİDE YAYIMLANAMAZ. GÖNDERDİĞİNİZ ÇALIŞMALARIN TELİF HAKKI DERGİYE AİT OLUP AKSİ DURUMDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN YAZAR SORUMLUDUR.

  DERGİMİZDE YAYIMLANAN MAKALELERİNİÇERİĞİNDEN VE İÇERİĞİNDE YER ALAN İFADELERDEN MAKALE YAZAR/YAZARLARI SORUMLUDUR.

  Yazı gönderme ve kabul işlemleri artık sitemizdeki menüden ulaşılabilen Makale Takip Sistemi vasıtasıyla online olarak gerçekleştirilmektedir.Yazarlarımız Makale Takip Sistemi'ne üye olup üyelik onay işleminden sonra yazılarını Sistem üzerinden gönderebilmektedir.

  UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri